Останато

Petrucci по Дакар, продолжува во Америка.

По трките во MotoGP, рели беснеењето по пустиниски дини, Danilo ќе ја продолжи кариерата во Америка, повторно на кружните патеки.

danilo petruci mugello 2017

Набиен распоред на италијанскиот мотоциклист кој практично немаше многу време за одмор, затоа што меѓусезоната ја помина работно. По завршувањето на 10 годишната кариера во светскиот шампионат на прототипи и неверојантното искуство во најисцрпувачкото натпреварување, релито Дакар, Danilo го чека тест за следната сезона во MotoAmerica. MotoAmerica е своевиден пандан на WSBK, но се вози само на северно американскиот континент.

Веројатно најголем мотив за враќањето на кружните трки е разочарувачкиот крај во MotoGP кога по двете победи со Ducati, ја извозе својата најлоша сезона во кариерата со моторот на KTM во тимот на Tech3. Danilo отсекогаш изјавуваше дека возењето мотори го смета за забава, а не само за професија, а мора да признаеме дека неговата последна сезона не изгледаше воопшто забавно. 

Вториот мотив е фактот што неговиот стар тим Ducati, не го заборави и инсистираше на неговиот нов ангажман во кој ќе вози повторно нивни мотор, сега во класата Superbike.

Покрај неговите возачки способности, очигледно Италијаните го препознаа и неговиот публицитет кој може да се искористи во маркетингшки цели. Очигледно Австријците не успеаа да сфатат, или касно сфатија, колкав е потенцијалот на насмеаниот харизматичен Италијан, кој го крена рејтингот на релито Дакар, на невидено високо ниво.

А што добива Petrucci од сето тоа? На 31 година секако дека може да понуди уште неколку квалитентни сезони, но повеќе и фактот што има нескриени симпатии кон американскиот слободен начин на живеење, момент кој му се совпадна со потребата за рестартирање на приватниот живот и кариерата. Многу потребно по лошата MotoGP сезона и повредите добиени на исцрпувачкото рели Дакар.

Конечно фактот што некој го препозна неговиот квалитет сам по себе мотивира.

Би можело да ве интересира

Деновите, пред една од најкултните трки во календарот, изобилуваат со содржини.

 Според најавата на некои светски медиуми за очекување е KTM многу наскоро да ја лансира својата нова понуда во рангот на новата 490 серија. 

Дали организација на трка значи само објавување на стартот и мафтање со црно бело знаме за крај? Дали обврските на организаторот завршуваат тука?

Неверојатна е брзината, желбата и посветеноста на најбрзите тројца на секоја досегашна трка во овогодинешниот шампионат на суперспортските мотори WSBK!

Викендов во Србија на патеката Навак се возеа 3 и 4 трка во рамките македонскиот и БМУ европскиот шампионатот во врзински мотоциклизам. 

Запознајте ги Бранко, Новак, Михаил, Горјан, Гален и Олег. Јас ги запознав едно неделно попладне на полјана во близина на спортскиот аеродром Стенковец. 

Листа на мото настани

Забава на Custom Choppers Strumica по повод отворањето на нивниот клаб хаус.

 • 14 Мај 2022 - 14 Мај 2022
 • Custom Choppers Club House
 • На главниот булевар во Струмица

Мото клубот Вепар на 15-ти мај ќе ја организира петтата по ред бавна трка.

 • 15 Мај 2022 - 15 Мај 2022

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

 • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

 • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

МК Мечки од Куманово го најави годинешниот „Moto Rock Fest 2022“.

 • 11 Јуни 2022 - 11 Јуни 2022
 • Спортски аеродром Аџитепе

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

 • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Да продолжиме со поголемо темпо од онаму кај што застанавме во 2019 година.
Се гледаме на првиот викенд во месец Јуни!!!
 • 03 Јуни 2022 - 05 Јуни 2022
 • Нов Парк
 • Свети Николе

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

 • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
 • 12 Другари
 • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.