MotoGP

Вињалес: Со добар ритам повторно ќе можам да се борам за место на подиумот

Маверик Вињалес вели дека сега откако повторно го има потребниот ритам, ќе може да се бори за место на подиумот. Сепак признава дека се уште е потребен развој на мотоциклот на Yamaha.

Следете нè на:

 

Маверик Вињалес вели дека сега откако повторно го има потребниот ритам, ќе може да се бори за место на подиумот. Сепак, признава дека се уште е потребен развој на мотоциклот во пресрет на првата трка од сезоната.

Шпанецот имаше одлично деби во тимот на Yamaha пред две години откако најпрво освои пол позиција а потоа и победи на трката во Катар. Минатата сезона пак заврши на шестата позиција.

После победата на трката која се возеше на Филип ајленд кон крајот на 2018 година, Вињалес вели дека за време на зимските тестови повторно му се врати препознатливата форма.

Vinales Txt 07 03 copy

Вињалес исто така претрпе и промени во својата екипа. Естебан Гарсија го замени Рамон Форкада на позицијата шеф на тимот. Светскиот шампион од серијата 125cc во 2009 година, Јулиан Симон, ќе биде нов тренер на возачите.

„Крајот на зимските тестови беше многу позитивен. Чувствував дека сум многу брз за време на трите дена тестови во Катар. Затоа се чувствувам навистина позитивно во пресрет на првата трка. Оваа трка ќе биде навистина важна за да ги видиме резултатите од досегашната работа. “

„Во моментов нашиот мотоцикл има многу силни страни. Се чувствував многу добро додека возев со мотоциклот во текот на зимата. До лимитот го притискав М1. Во споредба со минатата година, се движиме напред. Мислам дека на многу добар начин го возам мојот мотоцикл. “

Вињалес го поддржа мислењето на Валентино Роси дека Yamaha има уште многу работа додека да дојде до добри резултати. Сепак, вели дека е можно да се бори за место на подиумот на првата трка од сезоната.

„Не чека уште многу работа но мислам дека во моментов сме доволно добри за да се најдеме на подиумот“, вели тој. „Мораме да продолжиме да работиме напорно и да се фокусираме на развој на мотоциклот.“

„Не можам да заборавам дека мојата првата GP победа со тимот на Yamaha ја постигнав тука. Имам многу добри сеќавања од оваа патека и тоа ми дава дополнителна мотивација.“

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.