MotoGP

Валентино Роси откри зошто не прифатил да настапи за Ferrari

Валентино Роси вели дека ја одбил можноста да настапи во F1 шампионатот бидејќи немало уште од самиот старт да вози со фабричкиот болид на Ferrari.

Следете нè на:

 

Валентино Роси вели дека ја одбил можноста да настапи во F1 шампионатот бидејќи немало уште од самиот старт да вози со фабричкиот болид на Ferrari.

Валентино Роси откри дека бил многу блиску да го напушти MotoGP и да премине во Формула 1 шампионатот. Сепак, вели дека одлуката на Ferrari да не му дозволи уште од самиот старт да настапи со фабричкиот болид го натерало да ја промени одлуката.

Во периодот помеѓу 2004 и 2010 година, Италијанецот имаше серија на тестови со болидот на Ferrari. Во истиот период се појавија и шпекулации дека целосно ќе премине во Формула 1 серијата. Роси тогаш имаше резултат кој беше само за една секунда побавен од времето на седумкратмиот шампион, Михаел Шумахер. Како што вели инжинерот на Ferrari, Луиџи Мацола, Шумахер бил импресиониран од настапот на Италијанецот.

„Мислам дека најмалку седум пати работевме заедно со Роси“, изјави Мацола. „Првиот тест не беше најуспешен но после тоа работите почнаа да се подобруваат. Се сеќавам дека еднаш кога заедно со Шумахер ги погледнавме податоците на Роси, тој беше навистина импресиониран. “

hamilton rosi

Во декември минатата година, Роси повторно настапи со Формула 1 болид, овој пат со машината на Mercedes, W07. Во интервју за италијанскиот весник Gazetta dello Sport, Роси изјави дека бил подготвен да премине во Формула 1, но дека сакал да настапи за Италијанскиот тим. Сепак, како што вели Роси, Ferrari не биле подготвени на вакво нешто.

„Имав неколку тестови со Ferrari и кога седнавме да разговараме со менаџментот, тие побараа да настапам со помалку конкурентен болид. Првично сакаа да бидам тест возач. Затоа одлучив да не ја прифатам нивната понуда.“

Но со оглед на резултатот кој го постигна Роси во MotoGP, одлуката која ја донесе беше исправна. До крајот на декадата освои седум титули. Во истиот период, успехот на Ferrari, за кој настапуваа Шумахер и Баричело, почна да се намалува.

Ние никогаш нема со сигурност да знаеме дали Роси ќе беше успешен во Формула 1 шампионатот.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

„Можеби за време на тестот нема да можам да го извозам планираниот број на кругови“ – Марк Маркез

„Yamaha работи напорно и ќе се обиде уредот да биде готов за тестот во Малезија“- Маверик Вињалес

Компанијата Мото-Пром од Гевгелија од неодамна е новиот увозник на брендот Кавасаки за Македонија.

Макс Биаџи и Хју Андерсон ќе му се приклучат на Хорхе Лоренцо и оваа сезона ќе станат дел од MotoGP Legends листата.

Стартот на оваа година веќе ни навестува дека таа ќе биде многу интересна и возбудлива, особено за Motul. 

„Имам слушнато многу работи за Кени Робертс, дека тој е еден од возачите кој го има променето самиот концепт. Марк е ист како него, тој го промени начинот на кој возиме“ – Данило Петручи.

Реклами

Листа на мото настани

  • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.