MotoGP

Промени на MotoGP календарот

Две трки во Катар и една во Портимао на старт на сезоната. Трките во Аргентина и САД засега се одложени.

Следете нè на:

 

Две трки во Катар и една во Портимао на старт на сезоната. Трките во Аргентина и САД засега се одложени.

FIM, IRTA и Dorna Sports го преставија новиот календар за сезоната 2021 од MotoGP шампионатот. Пред нас е уште една неизвесна сезона а за нешто повеќе од еден месец треба да почнат и првите тестирања.

Првата трка од сезоната која треба да се оддржи од 26-ти до 28-ми март во Катар останува на распоредот. Веднаш по неа, од 2-ри до 4-ти април ќе се вози Гран При трката на Доха која ќе се оддржи на истата патека во Лосаил. Autodromo Internacional do Algarve во Португалија е трета во шампионатот и планирано е тука трката да се оддржи помеѓу 16-ти и 18-ти април. Потоа тимовите заминуваат за Херез, како што и првично беше планирано.

new calendar 2021 insta nl doha.middle

После Херез следуваат традиционалните трки кои се возат во Европа: Франција, Италија, Каталуња, Германија, Холандија, Финска(чека хомологација), Австрија, Велика Британија, Арагон и Сан Марино. Серијата потоа се сели во Азија каде прво ќе се оддржи трката во Јапонија а потоа и Малезија.  Валенсија после тоа ќе биде домаќин на финалната трка од шампионатот а трката е закажана да се вози од 12-ти до 14-ти ноември.

Поради пандемијата со Коронавирусот, трките во Аргентина и САД засега се откажани. Mandalika International Street Circuit  во Индонезија се води како резервна патека.

Веднаш ќе ве известиме доколку има нови промени на календарот.

Би можело да ве интересира

Тимот на Сузуки го претстави новиот GSX-RR со кој Алекс Ринс и Жоан Мир ќе се натореваруваат оваа сезона во МотоГП шампионатот.

Aprilia планира повторно да се најде на врвот во суперспорт сегментот во 2021-ва година.

Презентацијата во Будимпешта ги постави темелите на новата трка која треба да се приклучи на календарот.

Франко Морбидели беше најголемото изненадување минатата сезона.

Во текот на летната пауза, Валентино Роси ќе одлучи дали и во иднина ќе продолжи со трките или ќе се повлече од натпреварувањето.

Шефовите на тимовите во Suzuki, Хозе Мануел Казо (Алекс Ринс) и Френки Карчеди (Жоан Мир), зборуваат за правилата на игра во гаражата.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.