MotoGP

Официјално: Лоренцо ќе настапи на трка за Јамаха со вајлд-карта

Тимот на Јамаха денеска и официјално потврди дека пензионираниот пет-кратен Светски шампион Хорхе Лоренцо годинава ќе настапи на трката во Каталуња.

Следете нè на:

 

Тимот на Јамаха денеска и официјално потврди дека пензионираниот пет-кратен Светски шампион Хорхе Лоренцо годинава ќе настапи на трката во Каталуња.

За Лоренцо ова ќе биде прва трка за Јамаха по нивната разделба во 2016 година, по која тој помина две сезони во Дукати, а потоа и една во тимот на Хонда.

lorenzoyamaha 1580376318

Лоренцо го објави своето повлекување од МотоГП на половина од договорот со Хонда, а годинава се врати во тимот на Јамаха како тест возач. Сега Лоренцо ќе има прилика да им прави друштво на гридот на Роси, Вињалес, Квартараро и Морбидели со новиот M1 на 7-ми јуни.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Шесткратниот MotoGP шампион Марк Маркез ја заврши евалуацијата после операцијата која му беше направена во декември.

Возачот почина за време на транспортот од Џеда до Франција.

КТМ и формално потврди дека ќе биде дел од MotoGP уште пет години а до крајот на сезоната 2026 на патеката се очекува да има четири RC16 машини.

2021 Sepang MotoGP Shakedown е префрлен во Катар.

2021 Sepang Shakedown и официјалниот MotoGP тест се откажани.

2021 Kawasaki Ninja 400 пристигнува во две верзии, со и без ABS.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.