MotoGP

Одложена и трката во Аргентина, ова е новиот календар за МотоГП

Заради Корона вирусот МотоГП класата никако да започне, по првичното откажување на трката во Катар следуваше и одложување на Тајланд, потоа и Америка, а денеска беше одложена и трката во Аргентина.

Следете нè на:

Заради Корона вирусот МотоГП класата никако да започне, по првичното откажување на трката во Катар следуваше и одложување на Тајланд, потоа и Америка, а денеска беше одложена и трката во Аргентина.

Со денешната одлука на ФИМ трката во Аргентина е преместена на 22-ри ноември наместо на 19-ти април. Претходно трката во Америка беше преместена за 15-ти ноември, а последната трка од сезоната која се вози во Валенсија сега е презакажана за 29-ти ноември.

 DSC3054

Освен ова календарот за сега останува ист, 19 трки од МотоГП и по 20 во Мото2 и Мото3 класите.

Последни промени на МотоГП календарот (11 март)

Рунда

Датум

Трка

Патека

1

8 Март

Qatar (без МотоГП класа)

Losail International Circuit

2

3 Мај

Jerez

Circuito de Jerez - Angel Nieto

3

17 Мај

France

Le Mans

4

31 Мај

Italy

Mugello

5

7 Јуни

Catalunya

Circuit de Barcelona - Catalunya

6

21 Јуни

Germany

Sachsenring

7

28 Јуни

Netherlands

TT Circuit Assen

8

12 Јули

Finland*

KymiRing

9

9 Август

Czech Republic

Brno

10

16 Август

Austria

Red Bull Ring - Spielberg

11

30 Август

Great Britain

Silverstone

12

13 Септември

San Marino

Misano

13

27 Септември

Aragon

MotorLand Aragon

14

4 Октомври

Thailand

Chang International Circuit

15

18 Октомври

Japan

Motegi

16

25 Октомври

Australia

Phillip Island

17

1 Ноември

Malaysia

Sepang

18

15 Ноември

Americas

Circuit of the Americas

19

22 Ноември

Argentina

Termas de Rio Hondo

20

29 Ноември

Valencia

Comunitat Valenciana - Ricardo Tormo

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Уште една трка помалку во календарот за 2020, со денешната одлука на Дорна, и трката во Јапонија се откажува во целост.

Со денешната одлука на Дорна откажани се трките во Британија (Силверстоун) и Австралија (Филип Ајленд).

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.