MotoGP

Надополнет календар за МотоГП шампионатот

Откако беше откажана трката во Катар, а веднаш потоа и одложена трката во Тајланд, челниците на МотоГП денеска излегоа со надополнет календар за 2020 година.

Следете нè на:

Откако беше откажана трката во Катар, а веднаш потоа и одложена трката во Тајланд, челниците на МотоГП денеска излегоа со надополнет календар за 2020 година.

Според новиот календар трката која требаше да се вози во Тајланд на 22-ти март ќе се вози на 3-ти и 4-ти Октомври. Бидејќи на овој датум првично беше закажана трката на патеката Арагон, таа е преместена за една недела порано односно на 26-ти и 27-ми септември. Освен ова календарот за сега останува ист, 19 трки од МотоГП и по 20 во Мото2 и Мото3 класите.

 DSC5134 copy

За сега останува планот следна трка да биде онаа во САД на 4-ти и 5-ти април, со надеж дека нема дополнително да се искомплицираат работите со корона вирусот па повторно да добие одложување или откажува.

Директорот на Дорна е убеден дека оваа година ќе го следиме во целост шампионатот, па така на денешната прес конференција изјави дека доколку треба трки ќе се возат и за Божиќ, но шампионатот мора да се одржи.

Изменет МотоГП календар за 2020

Рунда

Датум

Трка

Патека

1

8 Март

Qatar* (без MotoGP класа)

Losail International Circuit

2

5 Април

Americas

Circuit of the Americas

3

19 Април

Argentina

Termas de Rio Hondo

4

3 Мај

Jerez

Circuito de Jerez - Angel Nieto

5

17 Мај

France

Le Mans

6

31 Мај

Italy

Mugello

7

7 Јуни

Catalunya

Circuit de Barcelona - Catalunya

8

21 Јуни

Germany

Sachsenring

9

28 Јуни

Netherlands

TT Circuit Assen

10

12 Јули

Finland**

KymiRing

11

9 Август

Czech Republic

Brno

12

16 Август

Austria

Red Bull Ring - Spielberg

13

30 Август

Great Britain

Silverstone

14

13 Септември

San Marino

Misano

15

27 Септември

Aragon

MotorLand Aragon

16

4 Октомври

Thailand

Chang International Circuit

17

18 Октомври

Japan

Motegi

18

25 Октомври

Australia

Phillip Island

19

1 Ноември

Malaysia

Sepang

20

15 Ноември

Valencia

Comunitat Valenciana - Ricardo Tormo

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Уште една трка помалку во календарот за 2020, со денешната одлука на Дорна, и трката во Јапонија се откажува во целост.

Со денешната одлука на Дорна откажани се трките во Британија (Силверстоун) и Австралија (Филип Ајленд).

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.