MotoGP

Објавена првичната верзија на MotoGP календарот за сезоната 2020

Објавен привремениот календар за MotoGP сезоната 2020 и во него има неколку промени во споредба со оваа година.

Следете нè на:

 

Објавен привремениот календар за MotoGP сезоната 2020 и во него има неколку промени во споредба со оваа година.

Доколку ја помине хомогогацијата на FIM, Финска ќе биде домаќин на една Гран При трка во јуни 2020 година. Трката во Тајланд, која вообичаено е четиринаесета на распоредот, во 2020-та година ќе биде втора.

MotoGP Calendar 2020 txt 29 08

Предсезонски тестови 2020

Дата                      Тест                       Патека

19/11/19                Валенсија             Рикардо Тормо

26/11/19                Херез                    Анхел Нието

7/02/20                 Сепанг                   Сепанг

22/02/20               Катар                     Лосаил

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Кон крајот на годината Ducati ќе пушти во продажба целосно нова верзија на Multistrada.

Марк Маркез успеа во последниот круг да го победи Фабио Куартараро на трката која се возеше во Мисано и ја зголеми предноста на табелата на 93 поени.

Марк Маркез вели дека и покрај фрустрациите кои ги имаше на последните две трки, не се потребни драстични промени со оглед на тоа дека има удобна предност во генералниот пласман.

Андреа Довициозо вели дека сеќавањата му се вратиле набрзо по тешкиот пад на Британската Гран При трка но дека сепак морале да му кажат што го предизвика инцидентот.

Викендов се вози 13-та рунда од МотоГП шампионатот, домаќин ќе биде патеката „Мизано Адриатико“ во Сан Марино.

Победникот на трката во Силверстоун, Алекс Ринс, вели дека е мотивиран и подготвен за борба за првата позиција на трката која се вози овој викенд.  Откако се опорави од повредата на патеката се враќа Јоан Мир.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.