MotoGP

MotoGP: Зошто Роси е вистински претендент за титулата

Валентино Роси вели дека е убеден дека може да се бори за титулата.

Следете нè на:

 

Валентино Роси вели дека е убеден дека може да се бори за титулата. Откако на последната трка која се возеше во САД заврши на второто место, Италијанецот смета дека има шанси за нова титула.

Иако беше победен во последните етапи од трката од страна на Алекс Ринс, Роси имаше добар почеток на годината, на трките во Тексас и Аргентина заврши на второто место додека пак во Катар беше петти.

Сега само треба да ја оддржи формата. Но не заборавјте, Роси и минатата сезона ја започна добро но штом трките се префрлија во Европа, неговата форма почна да паѓа. Клучот, како што вели, е во подобрувањата на Yamaha во текот на сезоната.

„Се уште е рано да се каже што ќе се случи но досега имавме некои позитивни работи. Минатата сезона не освоив толку рано две втори места. Во моментов, MotoGP многу наликува на Формула 1 каде што сите постојано се подобруваат.“

Rosi txt 1 24 04

„Во 2017 година, после трката во Остин бев на првото место на табелата но кога дојдовме во Европа, Honda и Ducati значително се подобрија. Втората половина од сезоната беше многу лоша. Задоволни сме од она што досега го постигнавме но мораме да продолжиме со напредокот. Бевме навистина силни во првите три трки од сезоната и мораме да продолжиме по истата насока.“

Добрата вест за Роси е тоа што тимскиот шеф, Масимо Мерегали вели дека тимот гради значително подобар пакет во споредба со минатогодишниот.

„Кога ќе отидеме во Херез ќе добиеме значителни подобрувања. И минатата година имавме добар старт на сезоната но работите станаа полоши после трката во Херез. Оваа година Херез ќе биде доказ на се што досега имаме постигнато“, вели Роси.

„Во изминативе неколку сезони, секоја трка ни беше како да е прва од сезоната и во текот на викендите менувавме многу работи. Досега основата ни е иста и е навистина добра. Секако дека сакаме да ја зголемиме моќноста но тоа е навистина тешко да се направи. Барем можеме да го подобриме забрзувањето. Ајде да почекаме и да видиме што ќе се случи во Херез.“

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.