MotoGP

Tech 3: Сиахрин мора да се подобри

„Сиахрин мора да покаже напредок и подобрување но исто така и да ја намали разликата со тимскиот колега“ – Ерв Поншарал

Следете нè на:

 

Хафиз Сиахрин има слаб почеток на неговата KTM MotoGP кариера. На досегашните три трки, тој го освои последното место во Катар, во Аргентина беше претпоследен а повторно се најде на последната позиција на трката која се оддржа во Тексас.

Дополнителен притисок на Малезискиот возач преставува и фактот што неговиот тимски колега, Мигел Оливеира, кој исто така е дебитант, досега има освоено седум поени.

Покрај ова, Сиахрин се уште го нема достигнато темпото на неговиот тимски колега. Во Катар заврши со заостанување од 26.9 секунди зад Оливеира, во Аргентина разликата изнесуваше 9.7 секунди а во Тексас 23.4. Оливеира исто така е подобар и за време на квалификациите а Сиахрин на сите три трки стартува од претпоследната позиција.

Siahrin txt 2 24 04

Ова време минатата година Сиахрин веќе имаше освоено девет поени во Moto3 серијата а за малку на крајот му избега наградата за дебитант на сезоната. Колку само за споредба, на последната трка, Сиахрин заостануваше дури 20 секунди зад Јоан Мир кој беше на седумнаесетата позиција.

„Хафиз во моментов не разочарува бидејќи го знаеме неговиот потенцијал“  , изјави тимскиот менаџер Ерв Поншарал по завршувањето на трката која се возеше во САД. „Неговата форма постојано се менува, понекогаш е побрз за две секунди во споредба со претходниот круг и не знам како може да има толкава разлика.“

„Има подобар старт од Мигел но од круг во круг тој е се послаб. Јас никогаш не сакам кога сум на последната позиција.“

„Разликата беше огромна и пред завршувањето на трката видовме дека пред него нема никој. Така и мотивацијата ви се намалува.“

„Се уште треба подобро да го научи мотоциклот и да биде поконзистентен будејќи тоа му е многу повеќе потребно.“

„Се уште сме на стартот на сезоната но Хиафиз мора да покаже напредок а плус и да ја намали разликата со тимскиот колега.“

Siahrin txt 1 24 04

Сиахрин пак смета дека лошиот настап во Остин се одлжи на погрешниот избор на пневматици, иако настапи со истиот сет на гуми како и неговите колеги од КТМ.

„Малку сум разочаран бидејќи испробавме различен сет на гуми. Но се чинеше дека тие не беа правиот избор. Уште од самиот старт на трката почувствував дека сум послаб, не можев добро да го сопрам мотоциклот“ , вели Сиахрин.

„Беше тешко да ја одржам брзината и тоа ми ја одзеде сета енергија. Не знам зошто беше така но се надевам дека во Херез ќе бидеме подобри.“

На следната трка, Поншарал потврди дека Tech 3 исто како и КТМ ќе ги добие подобрување.

„Сега одиме во Европа на патека која ја познаваме. Сигурно дека ќе добиеме подобрување од КТМ а тестовите кои ги направивме се ветувачки.“

Оливеира, кој трка во САД ја заврши на четиринаесетата позиција, исто така со нетпрение ја очекува првата Европска трка.

„Сега одиме во Херез на патека која многу ни се допаѓа. Мотоциклот делува како да е добро подготвен.“

„Научивме многу работи од последната трка и подобро разбравме како функционира мотоциклот. Треба само малку да го променам начинот на кој возам за да ми биде поудобно додека сум на мотоциклот.“

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.