MotoGP

МotoGP: Роси не верува дека може да ја освои титулата

Валентино Роси не верува дека може да дојде до титулата во сезоната 2019.

Следете нè на:

 

Валентино Роси не верува дека може да дојде до титулата во сезоната 2019. И покрај тоа што заврши на петото место на трката која се возеше во Ле Ман, Италијанецот смета дека поради моменталните правила за развојот на моторот кои важат во MotoGP, Yamaha не може да работи на подобрувањето на М1. Откако две сезони имаше проблем со забрзувањето и стабилноста, Роси вели дека овие проблеми сега се далеку зад него. Сепак, поради послабата моќност на мотоциклот, мали се шансите да дојде до титулата.

Деветкратниот шампион имаше меѓу најслабите времиња на патеката а со оглед на тоа дека инжињерите повеќе не можат да работат на подобрување на моторот, Роси смета дека многу малку може да направи во борбата за титулата.

Rosi txt 31 05

„Се обидов да се борам со мотоциклите на Ducati за место на подиумот но не бев доволно брз. Се чини дека сега немаме проблеми со пневматиците и со забрзувањето како што имавме минатата сезона. Направивме подобрувања, што е позитивно, но се чини дека имаме проблеми на правите делови од патеката“, вели Роси.

„Ја подобривме издржливоста на гумите и сега мотоциклот е подобар за возење. При сопирањето сум далеку подобар. Но мислам дека и другите тимови имаат големи подобрувања, особено Honda, и сега разликата на правите делови е голема. И во минатото Yamaha не била најбрзиот тим на патеката, но сега разликата е многу поголема.“

Иако можеби е рано да се отпише од борбата за титулата,особено бидејќи се наоѓа на четвртото место на табелата, Роси вели дека сега единствено ќе се концентрира на секоја трка оделно и нема да размислува за преземање на првото место на табелата.

„На сите делови можеме по малку да се подобриме бидејќи мислам дека сум најбавниот возач на Yamaha. Можеби ќе најдеме нешто кај забрзувањето што ќе може да ни помогне. Работата е во тоа што моторот е таков каков што е и не верувам дека оваа година можеме многу да се подобриме.Таква е ситуацијата и мораме да го дадеме максимумот за да можеме да се бориме за место на подиумот. Мотоциклот е добар за возење и има позитивни работи но резултатите повеќе или помалку ќе зависат од патеката на која се натпреварување. Ова е реалноста.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

За само 18 месеци имаме нова поправка на патеката во Силверстоун.

Понекогаш треба да побараш нешто од универзумот за тој да ти ја исполни желбата.

Kawasaki објавија детали од нивната оф роуд линија на мотоцикли за сезоната 2020.

Ако мислевте дека новиот авантуристички мотоцикл на КТМ е убав тогаш што мислите за новата 790 Adventure R Rally верзија?

Маверик Вињалес смета дека Хорхе Лоренцо следната трка треба да ја почне од последниот ред. „Изгледаше како почетничка грешка а тој е неколкукратен шампион.“

Андреа Довициозо го прифати извинувањето на Хорхе Лоренцо но сепак е разочаран од резултатот на неделната трка. Смета дека Лоренцо треба да добие казна.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.