MotoGP

Ринс: Добар старт на квалификациите е од големо значење

Алекс Ринс вели дека добриот настап на Suzuki за време на квалификациите е од клучно значење за Италијанската Гран При трка.

Следете нè на:

 

Алекс Ринс смета дека добриот настап на Suzuki за време на квалификациите е од клучно значење за Италијанската Гран При трка и дека ќе се обиде да постигне подобар резултат отколку на последната трка која се возеше во Ле Ман.

За прв пат на последните единаесет трки, Шпанецот не заврши меѓу најдобрите пет возачи.

Alex Rins txt 30 05

Ринс вели дека учи од грешките и дека ќе се обиде да има добар настап во Муџело. Минатата година на оваа патека заврши на петата позиција. Оваа сезона тој досега не успеа да се квалификува да стартува од првите два реда. Најдобар старт оваа сезона му е од седмата позиција на трката во Тексас, на која и успеа да победи.

„Муџело е патека која бара голема концентрација но воедно е и една од најинтересните во шампионатот. Секогаш е возбудливо кога се тркате тука а голема заслуга за тоа имаат фановите кои не бодрат во текот на целиот викенд “, вели Ринс.

„Во Ле Ман имавме дефанзивна трка и успеавме да освоиме поени. Сепак, мораме да учиме од малите грешки и да станеме повеќе конзистентни и ефикасни.“

„Муџело ќе биде важен тест. Мораме добро да ги стартуваме квалификациите и да ги искористиме предностите кои ги има нашиот мотоцикл.“

И покрај разочарувачкото десето место на трката во Ле Ман, Ринс е на третото место во шампионатот со заостанување од 12 поени зад возачот на Ducati, Андреа Довициозо и 20 поедни зад лидерот Марк Маркез.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

За само 18 месеци имаме нова поправка на патеката во Силверстоун.

Понекогаш треба да побараш нешто од универзумот за тој да ти ја исполни желбата.

Kawasaki објавија детали од нивната оф роуд линија на мотоцикли за сезоната 2020.

Ако мислевте дека новиот авантуристички мотоцикл на КТМ е убав тогаш што мислите за новата 790 Adventure R Rally верзија?

Маверик Вињалес смета дека Хорхе Лоренцо следната трка треба да ја почне од последниот ред. „Изгледаше како почетничка грешка а тој е неколкукратен шампион.“

Андреа Довициозо го прифати извинувањето на Хорхе Лоренцо но сепак е разочаран од резултатот на неделната трка. Смета дека Лоренцо треба да добие казна.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.