MotoGP

Маркез вели дека Honda може да победи на домашната патека на Ducati

Марк Маркез верува дека подобрувањето кое го има 2019 Repsol Honda значи дека тимот може да се бори за победа во Муџело за прв пат по 2014 година.

Следете нè на:

 

Лидерот во шампионатот, Марк Маркез очекува Repsol Honda да изврши сериозен притисок врз Ducati за време на Италијанската Гран При трка. Петкратниот MotoGP шампион нема добар резултат на оваа патека. Последен пат победи во 2014 година а од 2016 година се нема искачено на подиумот.

За разлика од него, главните ривали Ducati имаат одличен успех на оваа патека. Андреа Довициозо и Хорхе Лоренцо победија на трките кои се возеа во 2017 и 2018 година а тимот се надева дека добрите резултати ќе продолжат и оваа година.

Marquez txt 31 05

Сепак Маркез, кој на трката доаѓа со предност од осум поени во однос на Довициозо, верува дека може да дојде до добар резултат со оглед на подобрувањата кои ги има RC213V.

„Во 2017 и 2018 година има многу проблеми со предниот пневматик. Оваа година работите се променети и би требало да имаме подобар резултат“, вели тој. „Ќе се обидеме да бидеме компетитивни а исто така и ќе ги анализираме противниците.“

„Од трката во Катар па се до настапот во Ле Ман постојано се подобруваме, Затоа пристигнуваме во Муџело со многу позитивно чувство. Добро се чувствувам кога го возам мотоциклот. Знам дека на оваа патека немавме добри резултати во минатото но да не заборавиме дека понекогаш и победувавме. Минатата сезона имавме добро темпо но за жал излетавме надвор од патеката.“

„Знаеме дека оваа патека е важна за Ducati и Италијанските возачи. Сигурно ќе се обидат да победат. Важно е за нив да победат.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Џонатан Реа ја намали предноста на Алваро Баутиста на само 16 поени откако стигна до втората победа на трката во Мисано.

КТМ го надмина Harley Davidson во продажба на мотоцикли на глобално ниво. Австриската фирма сега се искачи на врвот и стана компанија која е најдобра во продажба на мотоцикли а која не доаѓа од Азија.

Овие фотографии ни покажуваат дека Yamaha планира да направи промени на нивниот ултра популарен модел MT-07.

Снимен во Северо – Западниот дел од државата, конечно имаме прилика да го видиме новиот Ducati Streetfighter V4 во неговата природна средина.

За само 18 месеци имаме нова поправка на патеката во Силверстоун.

Понекогаш треба да побараш нешто од универзумот за тој да ти ја исполни желбата.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.