MotoGP

МотоГП: Аргентина, Тајланд и Малезија се откажани, ќе има вкупно 15 трки во шампионатот

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Следете нè на:

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката на која ќе се одржи финалето на сезоната ќе биде објавено на 10-ти август, а во соопштението стои и дека патеката Чанг во Тајланд го продолжува договорот со МотоГП за одржување на МотоГП трки до 2026 година. Со промотерите на трките во Аргентина и Малезија се прават преговори за датуми на одржување на трките во 2021 година.

До крајот на шампионатот ни преостануваат уште 12 трки:

Брно (Чешка) 9 август
2 x Ред Бул Ринг (Австрија) 16 и 23 август
2 x Мисано (Италија) 13 и 20 септември
Каталуња (Шпанија) 27 септември
ЛеМан (Франција) 11 октомври
2 x Арагон (Шпанија) 18 и 25 октомври
2 x Рикардо Тормо (Шпанија) 8 и 15 ноември
Непозната патека 22 ноември

По досегашните две трки распоредот на табелата е следен:

ПозицијаВозачМоторЗемјаПоени
1 Fabio QUARTARARO Yamaha FRA 50
2 Maverick VIÑALES Yamaha SPA 40
3 Andrea DOVIZIOSO Ducati ITA 26
4 Takaaki NAKAGAMI Honda JPN 19
5 Pol ESPARGARO KTM SPA 19
6 Valentino ROSSI Yamaha ITA 16
7 Jack MILLER Ducati AUS 13
8 Alex MARQUEZ Honda SPA 12
9 Johann ZARCO Ducati FRA 12
10 Franco MORBIDELLI Yamaha ITA 11
11 Joan MIR Suzuki SPA 11
12 Francesco BAGNAIA Ducati ITA 9
13 Miguel OLIVEIRA KTM POR 8
14 Danilo PETRUCCI Ducati ITA 7
15 Tito RABAT Ducati SPA 7
16 Alex RINS Suzuki SPA 6
17 Bradley SMITH Aprilia GBR 5
18 Brad BINDER KTM RSA 3
19 Cal CRUTCHLOW Honda GBR 3
20 Aleix ESPARGARO   SPA  
21 Iker LECUONA   SPA  


Следната трка се вози на патеката Брно во Чешка на 9-ти август.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Дали би можел Хорхе Лоренцо да го напушти тимот на Yamaha и да стане тест возач на Aprilia?

„Мислам дека имаме уште една Емилио Алзамора ситуација. Би било кул ако имам можност да го видам тоа повторно“ - Џек Милер не верува дека лидерот на табелата Јоан Мир треба дополнително да ризикува за да стигне до првата победа оваа сезона. Андреа Довициозо се сложува: „Мислам дека тоа не е важно.“

BMW направи подобрувања кај R nine T линијата на мотоцикли. Новите машини сега ќе имаат почист мотор, подобар сет на помагала за возачот а во исто време е задржан класичниот изглед.

Сигурно мислите дека ова е само уште еден екстремно скап и комплициран „Euro Superbike“ кој не може никој да си го дозволи а обичните смртници нема да можат да го возат без скапата електроника.

Седум години откако MT-09 за прв пат се појави на сцената, Yamaha кај оваа „naked triple“ машина направи големи подобрувања.

Пред нешто повеќе од две години објавивме дека Aprilia работи на дво цилиндричен спортски мотоцикл кој ќе биде подостапна опција од водечката машина на компанијата, RSV4 супербајк.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.