MotoGP

Втора операција за Маркез, неизвесен настапот во Брно

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Следете нè на:

 

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Откако било воочено дека титаниумската плочка која му беше претходно фиксирана почнала да попушта Д-р. Хавиер Мир и неговиот тим морале да извршат нова интервенција на раката на Маркез.

 DSC5567

„Пред 13 дена на Маркез му беше извршен оперативен зафат, но денеска мораше пак да се врати во операционата сала. Првата операција беше успешна, но она што не беше очекувано е дека таа титаниумска плочка нема да биде доволна. Заради стресот на тој дел плочката попуштила, па денеска моравме да ја отстраниме неа и да поставиме нова фиксација. Возачот не чувствувал болка во изминатиот период и тој правилно се придржувал до нашите совети. За жал стресот врз местото си го направи своето и моравме повторно да оперираме. Сега ќе треба да почекаме 48 часа пред да знаеме колкав ќе биде периодот на рехабилитација“ - изјави Д-р Хавиер Мир.

Иако докторот стои во одбрана на Маркез и неговата рехабилитација, факт е дека доколку не се обидеше да вози минатата трка неговата рака ќе претрпеше помалку стрес и можеби немаше да дојде до втора операција која со сигурност ќе го тргне од трката за ГН на Чешка која се вози викендов.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Damon престави две нови верзии на нивниот Hypersport модел. Машините имаат послаби перформанси но и нивната цена е помала.

Ducati престави лимитирана верзија на Diavel 1260 во чест на сестринската компанија, Lamborghini.

Преставена патеката по која ќе се вози релито Дакар 2021. Познатата трка повторно ќе се оддржува во Саудиска Арабија.

Honda повторно влезе во „big-bore“ крузер класата во 2021 со целосно новиот Rebel 1100, верзија на популарниот Rebel 500 која има поголем капацитет.

Данило Петручи вели дека бил многу тажен кога пред стартот на сезоната му било кажано дека нема да му биде продолжен договорот. Но сега, откако потпиша со КТМ, тимот кој изминатава сезона постигна три победи и осум пати се искачи на подиумот, Петручи вели дека е среќен поради таквата одлука на Ducati.

Kawasaki направи значајни промени кај познатиот ZX-10R за сезоната 2021.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.