MotoGP

MotoGP 2020: Претсезонски тестови и најави

Клучни дати од сезоната 2020 во MotoGP шампионатот, вклучувајќи претставувања, претсезонски тестови, трки и распоред на возачи.

Следете нè на:

 

Клучни дати од сезоната 2020 во MotoGP шампионатот, вклучувајќи претставувања, претсезонски тестови, трки и распоред на возачи.

Во тек се подготовките за сезоната 2020 од MotoGP шампионатот а тимовите веќе почнаа да соопштуваат и кога ќе бидат официјалните презентации.

Оваа година серијата ќе има 20 трки откако после 32-ве годишна пауза повторно се враќа трката на Финска. MotoGP ќе замине на специјално изградената патека Кими Ринг во периодот од 10-12 јули.

MotoGP ќе им посака добредојде и на тројца дебитанти. Алекс Ринс ќе се приклучи на Repsol Honda, Бред Биндер премина во КТМ а Икер Лекуона во Tech3.

 DSC4564 copy

Првиот официјален настап ќе се оддржи во Сепанг помеѓу 2-4 февруари.

2020 MotoGP претставувања на тимовите:

Repsol Honda – Се уште не е потврдено

Ducati Team – 23 Јануари,Болоња

Monster Yamaha – Се уште не е потврдено

Suzuki – 6 Февруари,Сепанг

Petronas Yamaha Sepang Team – Се уште не е потврдено

LCR Honda – Се уште не е потврдено

Pramac Ducati – Се уште не е потврдено

Red Bull KTM – Се уште не е потврдено

Tech3 KTM – Се уште не е потврдено

Aprilia Gresini – Се уште не е потврдено

Avintia Ducati – Се уште не е потврдено

Претсезонски тестови:

Сепанг пред-тест – 2-4 Февруари

Тест во Сепанг – 7-9 Февруари

Тест во Катар – 22-24 Февруари

MotoGP распоред на трки: 

Qatar Grand Prix – 8 Март

Thailand Grand Prix – 22 Март

Grand Prix of the Americas – 5 Април

Argentina Grand Prix – 19 Април

Spanish Grand Prix – 3 Мај

French Grand Prix – 17 Мај

Italian Grand Prix – 31 Мај

Catalan Grand Prix – 7 Јуни

German Grand Prix – 21 Јуни

Dutch TT – 28 Јуни

Finnish Grand Prix – 12 Јули

Czech Republic Grand Prix – 9 Август

Austrian Grand Prix – 16 Август

British Grand Prix – 30 Август

San Marino Grand Prix – 13 Септември

Aragon Grand Prix – 4 Октомври

Japanese Grand Prix – 18 Октомври

Australian Grand Prix – 25 Октомври

Malaysian Grand Prix – 1 Ноември

Valencian Grand Prix – 15 Ноември

MotoGP распоред на возачи (должина на договор): 

Repsol Honda:

Марк Маркез (крај на 2020)

Алекс Маркез(крај на 2020)

Monster Yamaha:

Маверик Вињалес (крај на 2020)

Валентино Роси(крај на 2020)

Ducati Team:

Андреа Довициозо (крај на 2020)

Данило Петручи (крај на 2020)

Petronas Yamaha Sepang Team:

Франко Морбидели (крај на 2020)

Фабио Куартараро (крај на 2020)

Suzuki:

Алекс Ринс(крај на 2020)

Јоан Мир (крај на 2020)

Pramac Ducati:

Франческо Бањаиа (крај на2020)

Џек Милер (крај на 2020)

LCR Honda:

Кал Кратчлоу (крај на 2020)

Такааки Накагами (крај на 2020)

Red Bull KTM:

Пол Еспаргаро (крај на 2020)

Бред Биндер (крај на 2020)

Tech3 KTM:

Мигел Оливеира (крај на 2020)

Икер Лекуона (крај на 2020)

Aprilia Gresini:

Алеш Еспаргаро (крај на 2020)

Андреа Ианоне (крај на 2020)

Avintia Racing

Јохан Зарко (крај на 2020)

Тито Рабат (крај на 2020)

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

„Можеби за време на тестот нема да можам да го извозам планираниот број на кругови“ – Марк Маркез

„Yamaha работи напорно и ќе се обиде уредот да биде готов за тестот во Малезија“- Маверик Вињалес

Компанијата Мото-Пром од Гевгелија од неодамна е новиот увозник на брендот Кавасаки за Македонија.

Макс Биаџи и Хју Андерсон ќе му се приклучат на Хорхе Лоренцо и оваа сезона ќе станат дел од MotoGP Legends листата.

Стартот на оваа година веќе ни навестува дека таа ќе биде многу интересна и возбудлива, особено за Motul. 

„Имам слушнато многу работи за Кени Робертс, дека тој е еден од возачите кој го има променето самиот концепт. Марк е ист како него, тој го промени начинот на кој возиме“ – Данило Петручи.

Реклами

Листа на мото настани

  • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.