MotoGP

Милер: Главна цел е место во фабрички тим

Мојата главна цел е да се обидам и да дојдам до место во некој фабрички тим. Би сакал тоа да биде Ducati.

Следете нè на:

 

Не е никаква тајна дека Џек Милер има за цел да обезбеди место во некој фабрички тим за сезоната 2020. Со оглед на тоа дека Андреа Довициозо има дво годишен договор а тимскиот колега на Милер, Франческо Бањаиа се уште не делува дека е подготвен, се чини дека главната битка на Милер ќе биде со актуелниот возач на тимот, Данило Петручи.

Miller txt 18 04 copy

Засега, борбата е изедначена.

Петручи е на петото место во генералниот пласман и има предност од само еден поен во однос на Милер. Сепак, Австралиецот на две трки успеа да биде подобар од Петручи а врвот беше местото на подиумот на трката која се возеше во Остин.

„Секако дека мојата цел е да обезбедам место во некој фабрички тим. Би сакал тоа да биде Ducati“, изјави Милер кој исто како и Довициозо и Петручи ја има најновата верзија на GP19.

„Мислам дека оваа година вршиме добра работа. И на двете трки кои ги завршив се најдов пред Петручи. Засега годината се развива добро, но да почекаме и да видиме како ќе биде и во иднина.“

„И во изминативе неколку сезони, почетокот ми беше добар но работите се менуваа некаде од трката во Муџело. Се надева дека тоа нема да се случи и оваа година.“

Во моментов, местото на Петручи во Ducati е единственото кое би можжело да биде преземено. Сите останати фабрички возачи имаат договор до 2021 година.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.