MotoGP

Кој беше најбрз на MotoGP тестот во Сепанг?

Фабио Куартараро можеби го имаше најдобриот резултат на MotoGP тестот во Сепанг но тој не беше најбрзиот возач.

Следете нè на:

 

Фабио Куартараро можеби го имаше најдобриот резултат на MotoGP тестот во Сепанг но тој не беше најбрзиот возач.

Фабио Куартараро имаше најдобар резултат во секој од трите дена за време на тестот во Сепанг. Доколку Гран При трката на Малезија се оддржеше утре, тогаш возачот на Petronas Yamaha сигурно ќе беше фаворит за освојување на пол позицијата.

Но во однос на тоа кој би бил најдобар за време на трката, други двајца возачи се издвојуваа: Маверик Вињалес (Monster Yamaha) и Алекс Ринс (Suzuki).

Двајцата возачи изгледаа особено опасни на долгите делови од патеката и имаа добра брзина во текот на целиот тест.

Еве што имаа да кажат неколку од возачите. Табелата пак го покажува резултатот кој го постигнаа возачите кои подолго време се задржаа на патеката во текот на последниот ден.

Марк Маркез (Repsol Honda): „Доколку го погледнете резултатот ќе забележите дека денеска сите беа брзи. Но Ринс заврши одлична работа. Вињалес исто така беше добар. Тие двајца беа најбрзите возачи на патеката.“

Андреа Довициозо (Ducati): „Од тестот можеме да видиме дека Маверик е навистина брз а на Ринс му е удобно на мотоциклот. Ние не заостануваме многу.“

Франко Морбидели (Petronas Yamaha): „Се чини дека Suzuki и Yamaha се тимовите со кои ќе се бориме? Особено Suzuki.  Но јас и Валентино не извозевме многу кругови.“

Алеш Еспаргаро (Aprilia): „Губев три до четири десетински во борбата со мотоциклите на Ducati. Но и покрај тоа имав добар настап. “

Фабио Куартараро (Petronas Yamaha): „Завршив на првото место но мораме да работиме на темпото бидејќи имав проблеми во тој дел.“

Данило Петручи (Ducati): „Мислам дека Маверик и Марк завршија малку поинаква работи и дека тие ќе бидат меѓу најбрзите возачи. И браќата Еспаргаро се брзо исто така. Да не ги заборавиме и Ринс и Куартараро. Има многу возачи кои можат да постигнат добар резултат а во моментов ние имаме проблем да се носиме со нив.“

Маверик Вињалес (Monster Yamaha): „Имавме добар настап и се чувствувам компетитивен. “

Алекс Ринс(Monster Yamaha): „Во текот на утрото бевме многу брзи но и конзистентни. Сите кругови беа под две минути. Навистина сум среќен од резултатот кој го постигнавме. “

SepangTest LongRuns txt 1 10 02

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Откако се појави скица од новиот дизајн, јасно можеме да видиме како би изгледал новиот мотоцикл.

Андреа Довициозо одби да потврди дали ќе остане во Ducati и по завршувањето на сезоната 2020 откако се појавија гласини дека во текот на зимската пауза, тимот имал разговори со неколку возачи.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

„Ако продолжиме да работиме напорно исто како и во изминативе 16 месеци, ќе имаме добра сезона“ - Џек Милер.

HRC тимот денеска објави дека Маркез ставил потпис на нов договор со кој шпанскиот возач останува во тимот до 2024 година.

Тимот на КТМ го претстави новиот мотор со кој ќе се натпреварува во МотоГП шампионатот.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.