MotoGP

Куартараро гледа предности кои може да ги искористи на трката во Тајланд

Фабио Куартараро зборува за главните предности кои ќе ги има на трката во Тајланд.

Следете нè на:

 

Фабио Куартараро зборува за главните предности кои ќе ги има на трката во Тајланд.

Фабио Куартараро смета дека има клучна предност кој ќе му помогне да има подобар пласман на Гран При трката која се вози во Тајланд.  Планира повторно да се бори за бодови и да го потврди неверојатниот настап кој го има во својата дебитанска сезона во премиерната класа.

На трката во Арагон, Францускиот возач мораше да се задоволи со петото место. Сепак, оваа патека не одговара на карактеристиките кои ги има неговиот мотоцикл.  Но и покрај тоа што ова е само втора трка на патеката во Тајланд, многумина веруваат дека нејзините карактеристики одлично одговараат на предностите кои ги има YZR-M1, пред се во однос на свиоците. Правите делови од патеката повеќе одговараат на мотоциклите на Honda и Ducati.

Quartararo Thailand txt 02 10

Куартараро се надева дека ова ќе му помогне. Секако, тука е и малото искуство на останатите MotoGP возачи со оваа патека.Досега тука се има одржано само една трка и еден тест. Французинот се надева дека ќе победи во битката со Џек Милер и ќе го задржи статусот на најдобар независен возач.

„Мислам дека оваа патека  ќе ни одговара повеќе отколку онаа во Арагон бидејќи има подолги и побавни свиоци а токму тоа му одговара на нашиот мотоцикл“ , вели Куартараро. „Поискусните возачи имаат помала предност тука бидејќи ова ќе биде само втора трка на оваа патека. Затоа ќе работиме напорно за што е можно побрзо да се прилагодиме.“

„Ова е мојот омилен период од годината. Сакам да патувам а сега заминуваме во Азија и Австралија. После трката во Тајланд ќе имам можност да се одморам.“

Куартараро има предност од шест поени во однос на Милер во борбата за најдобар независен возач. Дебитантот во MotoGP се наоѓа на седмото место во генералниот пласман. На пет трки до крајот на сезоната тој заостанува 15 поени зад Валентино Роси кој е на шестото место.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

На 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје ќе се одржи првата трка од шампионатот на Македонија во мотокрос.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

Со денешната одлука на Дорна се откажани трките во Германија (Захсенринг), Холандија (Асен) и Финска (КимиРинг).

90-та трка која требаше да се вози на патеката Асен на 28-ми јуни официјално е одложена.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.