MotoGP

Кратчлоу доживеа тешка повреда на зглобот

Возачот на LRC Honda, Кал Кратчлоу доживеа тешка повреда на зглобот откако падна на вториот слободен тест кој се оддржува во пресрет на Гран При трката на Австралија.

Следете нè на:

 

Британецот излета надвор од патеката во свиокот број еден и со хелихоптер веднаш беше пренесен во болницата во Мелбурн каде што вечерва ќе му биде извршена и операција.

cc povreda

Директорот на болницата, Мајкл Заса ја објасни повредата која ја доби Кратчлоу.

„Ова е комплексна фрактура на десниот зглоб. Има три линии кои ги покажуваат пукнатините. Ќе треба да се изврши операција бидејќи има некои делови од коската кои се изместени.Напукнати се малите коски на зглобот но исто така има и пукнатина на коската на неговата нога. “

„Тој не ја загуби свеста и беше буден цело време. Затоа му дадовме лекови против болка. Освен зглобот, се чини дека нема други повреди. Секако дека дополнително ќе ги прегледаме и останатите делови за да се осигураме дека се е во ред.“

Иако нема официјална потврда, се шпекулира дека Крачлоу нема да настапи до крајот на шампионатот.

Би можело да ве интересира

Со оглед на тоа дека веќе е во тек првиот MotoGP тест за сезоната 2019, денеска на патеката во Валенсија видовме неколку возачи кои за прв пат ги носеа боите на своите нови тимови. Прв на листата беше новиот возач на Honda, Хорхе Лоренцо.

„Многу често победите на трките на издржливост, без разлика дали станува збор за превозни средства на две или на четири тркала, се постигнуваат во гаражите. Поради ова, прецизно извршената замена можеби е најважниот елемент од една трка.“

Маверик Вињалес постигна најдобро време на тестот кој се оддржа веднаш по трката во Валенсија. Возачот на Yamaha кој настапи со новиот модел М1, беше за речиси половина секунда побрз од актуелниот шампион Марк Маркез. Успешен ден имаше и вториот возач на тимот, Валентино Роси кој заврши на третата позиција. Актуелниот Moto2 Светски Шампион, Пеко Бањаиа беше најдобар помеѓу дебитантите и заврши на единаесетата позиција наспатувајќи со Pramac Ducati.

Неделата воопшто не изгледаше како ден на кој ќе се постави нов рекорд во Мото3 класата. Дождот предупредуваше да не се преземаат ризици и да се биде внимателен. Но Чан Онку се погрижи да се случи токму спротивното.

Последната трка од шампионатот ја одбележаа многуте падови, победата на Довициозо и подиумот на Алекс Ринс, а она што беше нај впечатливо беше успехот на Пол Еспергаро кој го донесе КТМ на третата позиција.

GRT Yamaha официјално потврди дека ќе му се приклучи на FIM Светскиот Супербајк шампионат во 2019 година, а Марко Меландри и Сандро Кортезе ќе бидат возачи на екипата.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.