MotoGP

Маркез има за цел да освои три титули

Маркез ќе атакува и на преостанатите две титули, кај конструкторите и тимовите.

Следете нè на:

 

Марк Маркез вели дека и покрај тоа што ја обезбеди MotoGP титулата за време на трката во Јапонија, го очекува уште многу работа до крајот на сезоната со оглед на тоа дека планира да освои уште две титули. Иако во моментов има мала предност, Шпанецот вели дека дека до крајот на сезоната не смее да направи премногу грешки.

mm 4

„Одлично е чувството што дојдов тука во Австралија со веќе освоена титула и навистина сакам да уживам до крајот на сезоната. Секако дека до крајот ни остануваат уште титулите кај конструкторите и тимовите и затоа ќе се обидеме да ги задржиме истите перформанси и да победиме на што е можно повеќе трки бидејќи тие се важни како за нас така и за Honda.“

„Ми се допаѓа патеката Филип Ајленд. Таа е брза и е одлична за публиката. Само се надевам дека времето ќе биде добро бидејќи за многу краток период може да се смени од сонце на дожд и ветер. Ќе видиме што ќе се случи но ние дефинитивно ќе се обидеме да победиме.“

„Како и на секоја трка, и тука ќе го дадеме најдоброто од нас. Мислам дека оваа патека е една од омилените на сите возачи, а тоа значи дека има најмалку десет возачи кои имаат реални шанси за победа. Единствената разлика е во тоа што после освојувањето на титулата, Марк Маркез нема што да загуби.“

„Во однос на моменталната ситуација кај конструкторите, нашата првична цел беше да завршиме меѓу најдобрите шест тима. Во моментов сме петти но иако Маверик е секогаш добар на последните неколку трки од сезоната, ќе се обидеме да се пробиеме до најдобрите четири тимови. Сигурен сум дека веќе ќе бевме таму доколку успеев да ги завршам сите трки од сезоната. Но тоа е веќе зад нас, сега мораме да се фокусираме на она што не очекува.“

Би можело да ве интересира

Со оглед на тоа дека веќе е во тек првиот MotoGP тест за сезоната 2019, денеска на патеката во Валенсија видовме неколку возачи кои за прв пат ги носеа боите на своите нови тимови. Прв на листата беше новиот возач на Honda, Хорхе Лоренцо.

„Многу често победите на трките на издржливост, без разлика дали станува збор за превозни средства на две или на четири тркала, се постигнуваат во гаражите. Поради ова, прецизно извршената замена можеби е најважниот елемент од една трка.“

Маверик Вињалес постигна најдобро време на тестот кој се оддржа веднаш по трката во Валенсија. Возачот на Yamaha кој настапи со новиот модел М1, беше за речиси половина секунда побрз од актуелниот шампион Марк Маркез. Успешен ден имаше и вториот возач на тимот, Валентино Роси кој заврши на третата позиција. Актуелниот Moto2 Светски Шампион, Пеко Бањаиа беше најдобар помеѓу дебитантите и заврши на единаесетата позиција наспатувајќи со Pramac Ducati.

Неделата воопшто не изгледаше како ден на кој ќе се постави нов рекорд во Мото3 класата. Дождот предупредуваше да не се преземаат ризици и да се биде внимателен. Но Чан Онку се погрижи да се случи токму спротивното.

Последната трка од шампионатот ја одбележаа многуте падови, победата на Довициозо и подиумот на Алекс Ринс, а она што беше нај впечатливо беше успехот на Пол Еспергаро кој го донесе КТМ на третата позиција.

GRT Yamaha официјално потврди дека ќе му се приклучи на FIM Светскиот Супербајк шампионат во 2019 година, а Марко Меландри и Сандро Кортезе ќе бидат возачи на екипата.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.