MotoGP

Крачлоу ќе вози за Petronas Yamaha SRT следните три трки

Кал Крачлоу ќе го замени возачот на Petronas Yamaha SRT, Франко Морбидели на двете трки во Австрија и следната во Велика Британија.

Следете нè на:

Кал Крачлоу ќе го замени возачот на Petronas Yamaha SRT, Франко Морбидели на двете трки во Австрија и следната во Велика Британија.

cal crutchlow.big

Морбидели продолжува да се опоравува по операцијата на своето лево колено. Крачлоу ќе вози на двете трки во Австрија и на домашното Гран При во Силверстоун. На Крачлоу не му се непознати моторите на Јамаха, тој својата кариера во премиерната класа ја започна токму на Јамаха во 2011 година а сега е тест и развоен возач исто така за јапонскиот производител. 

„По разгледување на опциите заедно со Јамаха заеднички одлучивме да го повикаме Кал да го замени Франко додека тој не се врати во форма. Како независен тим со овој потег можеме навистина да им помогнеме на Јамаха. На Кал овие трки ќе му помогнат да стекне уште повеќе ускуство со нашиот M1 за да може да продолжиу со развојот и тестирањето”. - изјави Разлан Разали тимскиот директор на Petronas Yamaha Sepang Racing

„Одлично е да се биде назад на Јамаха како тест возач цела оваа сезона. И сега кога добивам шанса да бидам дел од трка навистина е одлично за сите вклучени страни. Очигледно е дека не се условите најдобри и му посакувам на Франко брзо закрепнување. Тешко ми е да поставам цели за трите трки кои ќе ги возам, пред се важно е да го возам моторот затоа што периодов и немав многу можности за тоа. Задоволство ќе ми биде да се вратам во тимот особено зошто таму имам стари пријатели и познаници.” - изјави самиот Кал Крачлоу во својата официјална најава. 

 

Би можело да ве интересира

За сите кои не се подготвени да се откажат од спорскиот дух на својот мотор, ама сепак се подготвени да истераат некоја сериозна тура сега постои уште една понуда. Suzuki го претстави новиот GSX-S1000GT кој е базиран на освежениот GSX-S1000. 

Не гледаме секој ден радикално нови концепти на дизјн на мотори, а уште поретко гледаме концепти кои се вистински а не само некоја компјутерска визија. White Motorcycle Concepts стои на втората страна и ова лето храбо претстави комплетно нов концепт кој ги остави сите без здив.

Бонд, Џејмс Бонд. 900, Тајгер 900, Триумф Тајгер 900. Најголемиот британски производител на мотори ја слави својата континуирана соработка со оваа филмска франшиза со новата верзија наречена Triumph Tiger 900 Bond Edition

Врвна технологија и најдобри перформанси во бројки е она што ја зголемува продажбата на супер спортските мотоцики. Но, да бидеме реални, мотор се купува и со срце, еднакво колку што се купува на база на бројки. А тоа понекогаш може да значи и само да ти легне бојата на моторт и да знаеш дека едноставно мора да го имаш.

Франко Морбидели потврди дека постигнале договор со фабричкиот тим на Јамаха за до крајот на 2023 година. 

Убави инфорамции доаѓаат од CFMOTO Македонија. На 25.09, сабота, со почеток во 09.00ч. во Скопје тие организираат тест возење на сите модели кои се достапни во продажниот салон.
Реклами

Листа на мото настани

  • 25 Септември 2021 - 25 Септември 2021
  • Спортски аеродром Аџитепе

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.