MotoGP

Дани Педроса ќе се трка во Австрија

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Следете нè на:

 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

35-годишниот Дани е MotoGP легенда којa зад себе има 31 победа и 112 подиуми во својатa 13-годишна MotoGP кариера која заврши во 2018 година. Од 2019 тој е тест возач и интегрален дел од развојниот тим на KTM. Дани помогна во сериозниот напредот на RC16. Педроса во својата кариеара 11 сезони беше во топ 5 возачи а три на втората позиција. Неговата последна трка, во Валенсија беше скоро пред 1000 дена каде заврши на 5-та позиција. 

Dani Pedrosa MotoGP 2021

Дани Педроса: “Супер интересно е да се биде дел од ваков проект и да може да го споделам моето искуство уште од самиот почеток на KTM во MotoGP. Чекор по чекор правиме се што можеме, и сега, кога ја имам шансата да бидам дел од трка, комплетно ми се нуди нова перспектива во споредба со нормален тест. Помина многу време од мојата последна трка, се разбира начинот на размислување и подготовка за трка е различен од оној за тест. Мојот фокус е да ги тестирам работите кои ги подобрувавме на моторот во услови на трка. Сакам да ги разберам подобро барањата на возачите за различните сесии и технички карактеристики. Гледајќи од дома можам да ги почуствувам промените на моторите и трките но за да можам подобро да го разберам MotoGP сега, новите технологии и стратегии морам да ја искористам оваа можност и да се појавам на патеката. Тешко е да се зборува за очекувањата после толку долга пауза. Може ќе се поклопат работите и ќе влезам во тој натпреварувачки менталитет но може и нема. Ќе се обидам максимално да уживам целиот викенд, колку што можам.”

Би можело да ве интересира

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

После првичните гласини и калкулации се поизвесна е иднината на Данило Петручи која би продолжила во WorldSBK шампионатот.

На сите ни е познато дека светскиот тенисер бр. 1 подолго време има соработка со Peugeot. А они кои ја следат оваа компанија знаат дека таа интензивно се обидува да се ребрендира и репозиционира со својата гама на две тркала, особено по комплетното преземање од страна на индискиот конгломерат Mahindra. 

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.