MotoGP

FIM MotoGP: Казни за Yamaha Motor Company, Monster Energy Yamaha MotoGP, Petronas Yamaha SRT

Санкции за неколку тима од MotoGP серијата.

Следете нè на:

 

Санкции за неколку тима од MotoGP серијата.

Поради недоразбирање внатре во тимот, Yamaha Motor Company го прекрши протоколот со кој се бара од нив да добијат едногласно одобрение од МСМА за техничките измени. Yamaha Motor Company доби казна и и се одземаат 50 поени од кај конструкторите.

Во дописот кој беше испратен до компанијата се наведува:

„За време на Гран При трката на Европа која се оддржа на 5-ти ноември, техничкиот директор на MotoGP пријави дека Yamaha Motor Company, поради недоразбирање внатре во тимот не го почитуваше протоколот кој од нив бара да добијат едногласно одобрение од МСМА за техничките измени.  Поради овој потег, FIM MotoGP стјуардите изрекуваат казна и одземање на 50 поени од кај конструкторите. Имате право на жалба на оваа одлука. Таа мора да биде поднесена во рок од 1 час откако го добивте известувањето а со неа треба да доставите и безбедносен депозит од 1320 евра.  “

Yamaha Sanction 1 06 11 2020

Казнет е и тимот на Маверик Вињалес.  Monster Energy Yamaha MotoGP доби казна од 20 поени.  Ова се бодовите кои беа освоени во периодот кога не се почитуваше протоколот.

Во одлуката испратена до нив се наведува:

„ За време на Гран При трката на Европа која се оддржа на 5-ти ноември, техничкиот директор на MotoGP пријави дека Yamaha Motor Company, поради недоразбирање внатре во тимот не го почитуваше протоколот кој од нив бара да добијат едногласно одобрение од МСМА за техничките измени. Претставници на Yamaha Motor Company го застапуваа Monster Energy Yamaha на сослушувањето и ги прифатија фактите кои им беа презентирани. Поради овој потег, FIM MotoGP  стјуардите изрекуваат казна и одземање на 20 тимски поени кои беа освоени во периодот кога не се почитуваше протоколот за технички измени. На оваа одлука имате право на жалба. Таа мора да биде поднесена во рок од 1 час откако го добивте известувањето а со неа треба да доставите и безбедносен депозит од 1320 евра. “

Yamaha Sanction 2 06 11 2020

Третата екипа која доби казна е Petronas Yamaha SRT. Поради непочитување на протоколот, нив им се одземаат 37 поени.

Во дописот испратен до тимот на Фабио Куартараро и Франко Морбидели се наведува:

„ За време на Гран При трката на Европа која се оддржа на 5-ти ноември, техничкиот директор на MotoGP пријави дека Yamaha Motor Company, поради недоразбирање внатре во тимот не го почитуваше протоколот кој од нив бара да добијат едногласно одобрение од МСМА за техничките измени. Претставници на Yamaha Motor Company го застапуваа Petronas Yamaha SRT на сослушувањето и ги прифатија фактите кои им беа презентирани. Поради претходно наведената причина, FIM MotoGP стјуардите одлучија да доделат казна и одземање на 37 тимски поени кои беа освоени во периодот кога не се почитуваше протоколот за технички измени. Имате право на жалба на оваа одлука. Таа мора да биде поднесена во рок од 1 час откако го добивте известувањето а со неа треба да доставите и безбедносен депозит од 1320 евра. “

Yamaha Sanction 3 06 11 2020

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

За време на трката во Португалија, првите три места на табелата ги освоија возачи кои настапуваат за сателитски тимови. Ова се случува прв пат по 2004 година.

Следната сезона во WSBK серијата ќе имаме поголема разновидност откако два сателитски тимови на BMW ќе се приклучат на шампионатот.

Извршена нова операција над Марк Маркез.

Почнувајќи од сезоната 2021, Suzuki ќе го добие познатиот бренд Monster Energy

Јапонската компанија работи на алтернатива на моторите со внатрешно согорување.

Оваа компјутерска фотографија е најдоброто нешто што досега го имаме видено од новиот концепт на Honda, CB1000F, кој прв пат беше најавен во март.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.