MotoGP

Довициозо: Следат уште две чудни патеки

Андреа Довициозо не сака да му посвети големо внимание на резултатот од првите три трки од новата сезона. Од она што можевме да го видиме во Катар, мотоциклите на Ducati беа најбавни во свиоците.

Следете нè на:

 

Возачот кој никогаш не сака предвреме да носи заклучоци, Андреа Довициозо, верува дека најдобрите возачи нема да се издвојат од останатите се до трката која се вози во Франција. Италијанецот смета дека првите неколку трки од сезоната, Катар, Аргентина и Тексас, се оддржуваат на чудни патеки а дури кога серијата ќе се префрли во Европа, најпрво во Херез а потоа и во Ле Ман, ќе може да се забележи кои возачи се издвојуваат.

„Патеката во Катар е многу чудна и мислам дека ќе треба минимум да почекаме до трката во Ле Ман“, изјави Довициозо кој успеа да победи на трката во Лосаил со разлика од само 0.023 секунди во однос на второпласираниот Марк Маркез.

„Од она што можеме да го видиме, сите возачи се блиску еден до друг. Тоа значи дека ако во текот на викендот работите не ви се одвиваат како што посакувате, тогаш можете да загубите многу бодови. Поради тоа мораме да останеме приземјени и да работиме најдобро што можеме.“

Doviciozo Txt 21 03

Анализирајќи ги перформансите на новиот GP19 за време на пустинската трка, Довициозо вели дека недостатокот од брзина во свиоците ќе им преставува проблем во текот на целата сезона.

„Мотоциклот има одредени предности, но кога сме на средина на свиокот ние сме најбавни“ , објасни тој. „Имаме добра брзина и моќност кога сме на правец и тоа ни дава можност да направиме разлика.“

„Но, за да бидеме добри во текот на сите 19 трки, мислам дека нешто ни недостасува. Не знам што е тоа а навистина е тешко да се разбере ситуацијата на Honda. Се чини дека тие имаат мала предност во споредба со минатата година, имаат малку поголема моќност, но треба да видиме како ќе се одвиваат работите и кога возиме на поинакви временски услови.“

Иако Довициозо се води како победник на трката во Катар, таа се уште не е официјално потврдена и се чека конечната одлука која треба да ја донесе Апелацискиот суд задолжен за MotoGP.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На патеката во Асен, Алекс Ринс ќе извози неколку кругови со најновата Suzuki MotoGP шасија.

Џонатан Реа вели дека победите на трката во Мисано биле одлучувачки во борбата за титулата.

Џонатан Реа ја намали предноста на Алваро Баутиста на само 16 поени откако стигна до втората победа на трката во Мисано.

КТМ го надмина Harley Davidson во продажба на мотоцикли на глобално ниво. Австриската фирма сега се искачи на врвот и стана компанија која е најдобра во продажба на мотоцикли а која не доаѓа од Азија.

Овие фотографии ни покажуваат дека Yamaha планира да направи промени на нивниот ултра популарен модел MT-07.

Снимен во Северо – Западниот дел од државата, конечно имаме прилика да го видиме новиот Ducati Streetfighter V4 во неговата природна средина.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 06 Јули 2019 - 06 Јули 2019
 • Игралиштето во гимназија
 • Велес

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.