MotoGP

Лоренцо: Повредата и лошата среќа ме спречија да го покажам вистинскиот потенцијал

Хорхе Лоренцо верува дека наскоро ќе може да го покаже целосниот потенцијал откако имаше слаб настап за време на дебитанската трка во новиот тим.

Следете нè на:

 

Хорхе Лоренцо верува дека има голем потенцијал и дека наскоро ќе покаже подобри резултати откако имаше слаб настап за време на дебитанската трка во новиот тим.

Поранешниот шампион замина на трката во Катар се уште не доволно опоравен од повредата на зглобот која ја доби за време на зимските тестови. Повредата беше и главната причина која го спречи да помине повеќе време на RC213V.

Оптимизмот кој го имаше пред почетокот на трката го напушти после инцидентот кој го имаше на третиот слободен тренинг. Изјави дека за време на квалификациската сесија, се уште чувствувал болки во рамото.

Нов проблем за Лоренцо настана за време на првите неколку круга од трката кога се појавија проблеми со кумплугот на мотоциклот. Во еден момент тој се најде на дваесетото место на табелата а до крајот на трката успеа да дојде до тринаесетата позиција.

Но и покрај слабата трка, Лоренцо верува во потенцијалот на Repsol Honda.

„Иако не постигнавме добар резултат, сепак има многу позитивни работи“, изјави Лоренцо. „Но бев лимитиран поради падот кој го имав претходно каде што го повредив рамото.“

„На првиот слободен тренинг стартувавме многу добро. Бевме навистина брзи се до инцидентот. Доколку не паднев сигурно трката ќе ја стартував од вториот или третиот ред. Се обидовме да го поправиме кумплугот, но за жал не успеавме во тоа. Поради него и речиси дојдов до последното место и загубив три или четири секунди.“

„Во секој случај, мислам дека имаме многу поголем потенцијал и дека сме многу подобри од тринаесетото место кое го освоив. Доколку имаме малку повеќе среќа, сигурно на другите трки ќе постигнеме и подобар резултат.“

Lorenco txt 20 03

Лоренцо вели дека до трката во Аргентина која се вози за три недели тимот ќе се обиде до го реши проблемот кој го има. „За неколку недели верувам дека ќе бидеме многу подобри. Исто така се надевам и дека ова ќе ми биде последна повреда.“

„Но, да не заборавиме дека работите можеа да бидат и полоши. Мислам дека чувството со мотоциклот е многу добро само треба да го покажеме нашиот вистински потенцијал и резултатите сами ќе дојдат.“

„Со оглед на проблемите со кои се соочивме, мислам дека 15 секунди не е премногу.“

Падот пред трката во Катар е само една од низата повреди на Шпанецот во последниот период. 31 годишниот возач се соочува се некаква повреда уште од трката која се возеше во Сан Марино минатата година. На трката во Арагон доби повреда на палецот уште во првиот круг а потоа мораше да пропушти четири трки поради тешкиот пад кој го имаше на трката во Тајланд. Се врати дури за време на одржувањето на последната трка од сезоната која се возеше во Валенсија.Во текот на зимската пауза тој доби нова повреда откако скрши коска на раката. Поради тоа мораше да го пропушти тестот во Сепанг.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На патеката во Асен, Алекс Ринс ќе извози неколку кругови со најновата Suzuki MotoGP шасија.

Џонатан Реа вели дека победите на трката во Мисано биле одлучувачки во борбата за титулата.

Џонатан Реа ја намали предноста на Алваро Баутиста на само 16 поени откако стигна до втората победа на трката во Мисано.

КТМ го надмина Harley Davidson во продажба на мотоцикли на глобално ниво. Австриската фирма сега се искачи на врвот и стана компанија која е најдобра во продажба на мотоцикли а која не доаѓа од Азија.

Овие фотографии ни покажуваат дека Yamaha планира да направи промени на нивниот ултра популарен модел MT-07.

Снимен во Северо – Западниот дел од државата, конечно имаме прилика да го видиме новиот Ducati Streetfighter V4 во неговата природна средина.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 06 Јули 2019 - 06 Јули 2019
 • Игралиштето во гимназија
 • Велес

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.