MotoGP

Морбидели: На Yamaha и недостигаше тракција и брзина

„ Во суштина, ние се уште имаме проблеми со тракцијата и со максималната брзина. Ова е главното нешто кое ни недостасува во споредба со останатите “ - Франко Морбидели

Следете нè на:

 

Франко Морбидели мораше да биде претпазлив со цел да ја одбрани единаесетата позиција за време на деби настапот кој го имаше во Катар. Италијанецот ја плати цената поради изборот на меки пневматици и падна неколку места подолу од осмата позиција која ја имаше некаде на средина на трката.

„Поминав многу време со мотоциклот на Yamaha но исто така имав можност да ги видам и мотоциклите на Honda. Во суштина, ние имаме проблеми при забрзувањето и тракцијата“, изјави Морбидели.

„Ова е главното нешто кое ни недостасува во споредба со нив.“

Неговиот ментор, Валентино Роси беше најдобро пласираниот возач на Yamaha откако трката ја заврши на шестата позиција со заостанување од 0.6 секунди зад победникот. Неговиот тимски колега, Маверик Вињалес беше седми со заостанување од 2.481 секунди.

Franco Morbideli Txt 22 03

Возачите на Monster се одлучија да настапат со пневматици со средна цврстина додека пак Морбидели и неговиот тимски колега, Фабио Куартараро се одлучија за предни пневматици со средна цврстина и меки задни гуми.

„Бев многу добар на стартот на трката и се обидував да ги сочувам пневматиците. Не сакав да притискамм до самиот лимит“ , изјави Морбидели.

„Мислам дека ниту еден возач не притискаше силно уште од самиот старт. Но успеав за кусо време да дојдам до добра позиција.“

„Многу сум среќен поради тоа. Задоволен сум од чувството кое го имав на мотоциклот. Единствен проблем е што не внимававме доволно на пневматиците. Кон крајот морав да бидам дополнително внимателен и да се обидам безбедно да стигнам до целта.“

„Штета е бидејќи бев навистина добар со пневматиците со средна цврстина. Се одлучив за меките гуми бидејќи мислев дека со нив ќе бидам побрз. За жал тоа не се оствари.“

„Сега ќе одиме за Аргентина и ќе видиме каков настап ќе имаме таму.“

Тимскиот колега на Морбидели, Фабио Куартараро, трката во Катар ја заврши на шеснаесетата позиција.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На патеката во Асен, Алекс Ринс ќе извози неколку кругови со најновата Suzuki MotoGP шасија.

Џонатан Реа вели дека победите на трката во Мисано биле одлучувачки во борбата за титулата.

Џонатан Реа ја намали предноста на Алваро Баутиста на само 16 поени откако стигна до втората победа на трката во Мисано.

КТМ го надмина Harley Davidson во продажба на мотоцикли на глобално ниво. Австриската фирма сега се искачи на врвот и стана компанија која е најдобра во продажба на мотоцикли а која не доаѓа од Азија.

Овие фотографии ни покажуваат дека Yamaha планира да направи промени на нивниот ултра популарен модел MT-07.

Снимен во Северо – Западниот дел од државата, конечно имаме прилика да го видиме новиот Ducati Streetfighter V4 во неговата природна средина.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 06 Јули 2019 - 06 Јули 2019
 • Игралиштето во гимназија
 • Велес

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.