MotoGP

Довициозо: Не е само Маркез, неколку возачи ќе се борат за титулата

Андреа Довициозо смета дека неколку возачи ќе бидат дел од борбата за MotoGP титулата.

Следете нè на:

 

Андреа Довициозо смета дека нема само тој и Марк Маркез да се борат за титулата туку дека уште неколку други возачи ќе се вклучат во трката. Во моментов, лидерот на табелата го делат само девет поени од Маркез кој се наоѓа на четвртата позиција. Италијанецот вели дека неколку возачи ќе бидат дел од борбата за титулата во сезоната 2019, нешто што ја прави неговата цел, освојување на првата титула, уште потешко.

„Задоволен сум од резултатот кој го постигнавме во Остин бидејќи во саботата имавме мали проблеми. Но за среќа имавме добар старт и успеав да ги надминам проблемите“ , изјави Довициозо. „Среќен сум што доаѓам на оваа патека со предност во генералниот пласман.“

„Во споредба со минатите сезони, оваа година има многу брзи возачи, не сме само јас и Марк. Ќе биде тешко но верувам дека имам шанси. Мислам дека сум компетитивен.“

Doviciozo Jerez Txt 03 05

Довициозо сега сака што е можно побрзо да дознае како новиот асфалт на дел од патеката во Херез ќе влијае на неговиот Ducati GP19 и пневматиците на Michelin. На оваа трка, францускиот производител наместо стандрадните три сета на предни и задни пневматици, ќе донесе четири сета на гуми. Од последниот тест кој се одржа во ноември, патеката во Херез доби нов аслафт на неколку клучни делови.

„На оваа трка никогаш не знаете што може да се случи. Минатата година имавме добра брзина но оваа сезона има нов слој на асфалт на патеката и мислам дека тоа ќе влијае на сите возачи. Да видиме само дали тоа ќе биде позитивно или негативно.“

„Мислам дека оваа година ќе биде поинаку бидејќи целата ситуација е поинаква. Асфалтот сигурно ќе има влијание но освен тоа не гледам друга причина зошто не би биле компетитивни тука.“

Досега на оваа патека Довициозо никогаш не се искачил на подиумот а најдобар резултат му е петото место до кое успеа да стигне во 2012, 2014 и 2017 година.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.