MotoGP

Вињалес: Херез потенцијално може да биде многу добра патека за Yamaha

„Направивме неколку добри промени и потенцијално оваа трка би можела да биде многу добра за Yamaha“ – Маверик Вињалес

Следете нè на:

 

После добрите претсезонски подготовки, Маверик Вињалес сигурно очекуваше дека ќе има подобар пласман на табелата во пресрет на Европските трки. Но, после настаните во Катар, Аргентина и Остин, ситуацијата е поинаква.

На две од тие трки, возачот на Movistar Yamaha стартуваше од првиот ред. Но на трката во Катар тој падна на седмото место додека пак во Аргентина, за време на борбата за петото место во последниот круг, тој излета надвор од патеката. Трката во Остин ја стартуваше од шестото место но и покрај тоа набрзо се најде на единаесетата позиција.

Vinales Jerez Txt 02 05

За време на тестот кој се оддржа на патеката во Херез во ноември минатата година, Вињалес беше најдобриот возач на Yamaha со освоено трето место. Многу мала беше разликата во однос на возачите на Honda, Такааки Накагами и Марк Маркез а самиот настап преставуваше и надеж дека M1 може да биде компетитивен.

„Среќен сум што конечно почнуваат Европските трки. Во Остин, и покрај проблемите кои ги имавме задоволен сум од брзината на мотоциклот.“

„Во минатото имавме проблеми на оваа патека но направивме неколку добри промени и потенцијално оваа трка би можела да биде многу добра за Yamaha. Се надевам дека ќе се борам за место на подиумот уште од самиот старт на трката. Ќе работиме напорно за да го постигнеме тоа.“

Неговиот тимски колега, Валентино Роси во моментов се наоѓа на второто место на табелата веднаш зад Андреа Довициозо откако на последните две трки стигнува до второто место на подиумот.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.