MotoGP

Алеш Еспергаро: Да беше трката утре, ќе се борев за подиумот

Априлија направи одлична работа со новиот мотор, а доказ за тоа е и самоувереноста на Еспергаро.

Следете нè на:

 

Априлија направи одлична работа со новиот мотор, а доказ за тоа е и самоувереноста на Еспергаро.

Се работи за комплетно нов мотор од производител чиј најдобар резултат беше шестата позиција во услови во кои паднаа повеќето од возачите на трката. Првиот официјален тест во Сепанг ги подгреа надежите за Априлија, Еспергаро имаше фантастичен настап и оправдано изјави дека доколку трката би се возела утре во Сепанг, тој би се борел за подиумот. Сепак трката во Сепанг ќе биде за 10-на месеци.

41 aleix espargaro esp dsc6901.gallery full top fullscreen

„Ќе видиме како ќе се одвиваат настаните на друга патека, важно ни е да ја подобриме издржливоста на моторот бидејќи сега доколку стискам повеќе од 10 кругови нешто се случува со моторот. Значи не станува збор само да бидете брз на еден круг, јас направив време од 1m 58.6, но она што ми е поважно беше симулацијата на трка, 12 кругови во кои покажавме огромен потенцијал“.

„Можеби сум премногу оптимистички расположен, но тоа се должи на новиот мотор, среќен сум и возбуден“ - изјави Еспергаро по тестот во Сепанг. „Губев три до четири десетинки во однос на Дукати, но на симулацијата на трка направив подобро време и од Дукати и од Квартараро на Јамаха“.

„Никогаш не можете да знаете што ќе се случи во Катар, но во моментот сум навистина среќен“. - дополни тој.

На тестот во Сепанг не беше се така розево за Априлија, моторот запре по поголем напор, но според зборовите на механичарите тоа било очекувано. Еспергаро побарал од тимот да му дозволат да го однесе моторот до максимумот, и тоа се случи. На симулацијата на трка по 13 круга моторот запре. За тимот важно е тестирањето бидејќи ги имаат параметрите кои ќе спречат истото да се повтори и во иднина. Проблемот овој пат бил до издувот, но дали ќе имаат време да го средат проблемот пред почетокот на сезоната останува да видиме.

Првата трка се вози под рефлекторите во Катар на 8-ми март.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Откако се појави скица од новиот дизајн, јасно можеме да видиме како би изгледал новиот мотоцикл.

Андреа Довициозо одби да потврди дали ќе остане во Ducati и по завршувањето на сезоната 2020 откако се појавија гласини дека во текот на зимската пауза, тимот имал разговори со неколку возачи.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

„Ако продолжиме да работиме напорно исто како и во изминативе 16 месеци, ќе имаме добра сезона“ - Џек Милер.

HRC тимот денеска објави дека Маркез ставил потпис на нов договор со кој шпанскиот возач останува во тимот до 2024 година.

Тимот на КТМ го претстави новиот мотор со кој ќе се натпреварува во МотоГП шампионатот.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.