Мотоцикли

Yamaha MT-10 2022, помоќен и со уште поизразен карактер

На само неколку недели пред новото издание на EICMA Yamaha го претстави последниот елемент во MT гамата, супермоќниот MT-10. 

Следете нè на:

На само неколку недели пред новото издание на EICMA Yamaha го претстави последниот елемент во MT гамата, супермоќниот MT-10. 

mt 10 1

По освежувањето кое го добија MT-07 и MT-09 на ред беше најмоќниот и може да се каже главниот Master of tourque да го добие своето освежување. Моделот за првт пат се појави во 2017 годнина како супер нејкид верзија на R1 и постар брат на веќе легендарниот MT-09. 

Во срцето на овој модел се наоѓа CP4 агрегатот со зафатнина од 998 кубни сантиметри. Новиот модел има зголеман моќност и сега од 158 има 164КС. Олеснетата алуминиумска рамка, промената на изработката на цилиндрите и полесните алуминиумски клипови му дозволуваат на новиот MT-10 да испорача еднаква моќност во опсгот од 4 до 8.000 вртежи. 

mt 10 3

И покрај зголемената моќ, сепак моделот ја зголеми својата ефикасност и го намали количеството на C02 во издувните гасови. 

Yamaha и покрај тоа што самиот CP мотор нуди звук кој го издвојува од другите, во новата MT-10 се потрудила тоа да се истакне уште повеќе и инсталирале нов лонец и нов титаниумски издув со дополнителни акустични решетки кои ја имаат токму таа цел, да го направат овој модел комплетно свој, оригитнален, автентичен на прво слушање. 

mt 10 2

Пред возачот MT-10 сега доби нов 4.2 инчен TFT колор екран кој го видовме и на R1. Моделот доби и нови Brembo кочници и Yamaha Variable Speed Limiter (YVSL) за да му даде на возачот поголема контрола при крајните брзини во различни ситуации. Дополнително тука е и ride-by-wire  рачката за гас и системот за пролизгување како и системот за спречување на подигнивање на предното тркало. 

Новиот MT-10 е достапен во три комбинации на бои, цијан, сина и црна, или како што ги именува производителот Cyan Storm, Icon Blue и Tech Black. 

Продажбата започнува од февруари 2022 а официјални цени уште нема.

Би можело да ве интересира

Денес на патеката Забел, Ст. Нагоричане се одржа третата и последна за оваа година трка во ендуро натпреварувањата. 

ОК Холивуд знае да не “отруе” со кованици создадени од имињата на познатите парови, но ја сфаќате аналогијата, нели? 

Можно ли е да се подобри моторот кој е ионака еден од најдобрите во среднотешката Adventure класа?

Откако кренаа голема галама по социјалните медиуми пред некоја недела, минатата недела потврдија дека не било се залудно. CFMoto го прикажаа во живо на саемот во Милано нивниот нов концепт SR-C21

Дали MotoGP е навистина најпосакуваниот мото шампионат меѓу возачите? 

MV Agusta преку проектот Lucky Explorer влегува во популарната Adventure категорија!

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.