Мотоцикли

KTM RC 8C - распродаден за 5 минути

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Следете нè на:

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

KTM RC 8C според бројките може и да не импресионира, ама според своите перформанси наговестува Moto2 искуство. Да бидеме на чисто, изјавата на KTM за супермоторите се однесуваше за оние мотори со 200+ КС кои секако е преопасно да се возат на улица. Ова што сега го објавија, е далеку под таа граница. RC 8C има „скромни” 128 КС, но лесното тело и конструкцијата која е блиска до MotoGP моторите наговестува дека ова може да биде и еден од најбрзите мотори кои може да ги купите и возите на патека. Да, RC 8C сега за сега е достапен само во верзија за возење на затворена патека, со други зборови не ги исполнува условите за возење во сообраќај. 

PHO BIKE DET rc8c 22 no compromise SALL AEPI V1

Под кевларната и GRP надворешност на овој КТМ се крие шасијата од Kramer GP2 890R проектот кој беше започнат од бивши вработени во KTM, но сега, како и што во основа си прилега е вратен во официјалната фабрика и под себе го носи 899cc LC8c паралелниот двоцилндарец кој се наоѓа во 890 Duke R. Секако дека тјунирањето е различно. 

Од останатите технички спецификации, а ги има многу, издвојуваме: 128КС и 101Nm, 140kg (сув) WP Apex Pro 7543 вилушkа и Apex Pro 7746 задна суспензија. 290mm дискови напред и еден од 260mm назад, поддржани од Brembo Stylema калипери.  

Посебен муабет може да се отвори за конструкцијата и материјалите таму... но... нема потреба. KTM RC 8C беше најавен дека ќе се произведе во 100 парчиња. И истите се распродадоа за неполни 5 минути со ексклузивна можност првите 25 купувачи да се придружат на MotoGP тимот на KTM на нивниот тест во октомври во Херез. На официјалниот сајт стои можност за да се пријавите на листа на чекање... Има надеж... Ако имате нешто приближно до 40 илјади долари за трошење,  се разбира!

 

Би можело да ве интересира

За сите кои не се подготвени да се откажат од спорскиот дух на својот мотор, ама сепак се подготвени да истераат некоја сериозна тура сега постои уште една понуда. Suzuki го претстави новиот GSX-S1000GT кој е базиран на освежениот GSX-S1000. 

Не гледаме секој ден радикално нови концепти на дизјн на мотори, а уште поретко гледаме концепти кои се вистински а не само некоја компјутерска визија. White Motorcycle Concepts стои на втората страна и ова лето храбо претстави комплетно нов концепт кој ги остави сите без здив.

Бонд, Џејмс Бонд. 900, Тајгер 900, Триумф Тајгер 900. Најголемиот британски производител на мотори ја слави својата континуирана соработка со оваа филмска франшиза со новата верзија наречена Triumph Tiger 900 Bond Edition

Врвна технологија и најдобри перформанси во бројки е она што ја зголемува продажбата на супер спортските мотоцики. Но, да бидеме реални, мотор се купува и со срце, еднакво колку што се купува на база на бројки. А тоа понекогаш може да значи и само да ти легне бојата на моторт и да знаеш дека едноставно мора да го имаш.

Франко Морбидели потврди дека постигнале договор со фабричкиот тим на Јамаха за до крајот на 2023 година. 

Убави инфорамции доаѓаат од CFMOTO Македонија. На 25.09, сабота, со почеток во 09.00ч. во Скопје тие организираат тест возење на сите модели кои се достапни во продажниот салон.
Реклами

Листа на мото настани

  • 25 Септември 2021 - 25 Септември 2021
  • Спортски аеродром Аџитепе

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.