Мотоцикли

BMW ги претстави R 18 Transcontinental и R 18 B

Со новиот R 18 Transcontinental, BMW ја надополнува својата R 18 фамилија со т.н. голема американски турер. На овој модел се надоврзува и т.н. бобер, модел кој е именуван едноставно како R 18 B.

Следете нè на:

Со новиот R 18 Transcontinental, BMW ја надополнува својата R 18 фамилија со т.н. голема американски турер. На овој модел се надоврзува и т.н. бобер, модел кој е именуван едноставно како R 18 B.

Како и основниот модел и овие модели ја комбинираат можта на големиот боксер мотор со концептот на класична шасија базиран на легендарниот модел од минатото а надополнет со ексклузивна опрема и стилски ретро дизајн. 

P90430969 lowRes

Ова го прави R 18 Transcontinental идеален за долги патувања и тоа токму за патиштата низ Америка, во американски стил, се разбира. Специјалните карактеристики кои ги има овој модел вклучуваат предна маска со висок визир, дефлектор и браници. Во кокпитот има 4 аналогни инструменти и 10,25 инчен TFT екран во боја. За звукот е задолжен систем на Marshall а за безбедноста тука се заштитните шипки. Секако овој турер има и странични и централен куфер, греење на седиште и многу хромирани детали, се разбира ако ги сакате, а ги сакате. 

R 18 B, логично нема централен куфер и има пониска предна маска и визир, потенко седиште, зацрнет мотор и тоа со мат боја. Моторот е истиот, двоцилиндарец со зафатнина од 1,802 cc кој произведува 91 КС на 4.750 вртежи во минута. Моќноста му е одлични 150 Nm кои оваа машина ги испорачува од 2.000 до 4.000 вртежи. Сите верзии доаѓаат со динамична контрола на темпомат (Dynamic Cruise Control) а со доплата може да се добие и опција за автоматско прилагодување на брзината. Листата на содржини и можности кои ги нудат овие модели е нависитина долга.... но да не се лажеме, овој модел се купува базирано на изглед и љубов на прв поглед. 

Бројките и карактеристиките на страна, уживајте во фотографиите од новите модели на R 18 од BMW и ако почуствувате нешто во градите, собирајте пари и барајте понуда кај дилерот. 

 

Би можело да ве интересира

За сите кои не се подготвени да се откажат од спорскиот дух на својот мотор, ама сепак се подготвени да истераат некоја сериозна тура сега постои уште една понуда. Suzuki го претстави новиот GSX-S1000GT кој е базиран на освежениот GSX-S1000. 

Не гледаме секој ден радикално нови концепти на дизјн на мотори, а уште поретко гледаме концепти кои се вистински а не само некоја компјутерска визија. White Motorcycle Concepts стои на втората страна и ова лето храбо претстави комплетно нов концепт кој ги остави сите без здив.

Бонд, Џејмс Бонд. 900, Тајгер 900, Триумф Тајгер 900. Најголемиот британски производител на мотори ја слави својата континуирана соработка со оваа филмска франшиза со новата верзија наречена Triumph Tiger 900 Bond Edition

Врвна технологија и најдобри перформанси во бројки е она што ја зголемува продажбата на супер спортските мотоцики. Но, да бидеме реални, мотор се купува и со срце, еднакво колку што се купува на база на бројки. А тоа понекогаш може да значи и само да ти легне бојата на моторт и да знаеш дека едноставно мора да го имаш.

Франко Морбидели потврди дека постигнале договор со фабричкиот тим на Јамаха за до крајот на 2023 година. 

Убави инфорамции доаѓаат од CFMOTO Македонија. На 25.09, сабота, со почеток во 09.00ч. во Скопје тие организираат тест возење на сите модели кои се достапни во продажниот салон.
Реклами

Листа на мото настани

  • 25 Септември 2021 - 25 Септември 2021
  • Спортски аеродром Аџитепе

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.