Мотоцикли

Прв преглед: 2021 Honda Gold Wing Tour

Пристигна новата „Gold Wing“ линија која се состои од три модели. Направени се неколку функционални промени.

Следете нè на:

 

Пристигна новата „Gold Wing“ линија која се состои од три модели. Направени се неколку функционални промени.

Ајде да наброиме некои од нив.

1. Honda го зголеми просторот за багаж кај новите Gold Wing Tour за 11 литри. Кога компанијата одлучи да го намали просторот за багаж за време на последните промени кај Gold Wing Tour, многумина останаа разочарани. Honda ги прифати поплаките од клиентите и одлучи да направи промени. Gold Wing Tour сега има простор од 61 литар.

2021 Honda Gold Wing Tour Automatic DCT First Look Touring motorcycle

2. Моделите од линијата 2021 Tour добија и нови звучници кои сега се многу помоќни. Подобрено е и автоматското прилагодување на јачината на звукот.

3. SiriusXM антената сега доаѓа како стандарден дел.

4. Gold Wing Tour има и Android Auto.

5. Задните трепкачи сега се црвени.

6. “Automatic” го проширува името и на моделите опремени со Можеби не знаат сите дека DCT значи Dual Clutch Transmission,но сите добро знаат што значи зборот “automatic”. Иако не сите DCT модели на Honda ќе го добијат ова подобрување, Honda се погрижи тоа да го има кај Gold Wing.

2021 Honda Gold Wing Tour Airbag Automatic DCT First Look Touring motorcycle

7. Трите Gold Wing модели ќе можеме да ги видиме од февруари. Подолу можете да ги видите спецификациите.

2021 Honda Gold Wing Tour (and Automatic DCT and Air Bag Automatic DCT) Specs

Мотор

Type: Horizontally opposed 6-cylinder

Displacement: 1833cc

Bore x stroke: 73 x 73mm

Compression ratio: 10.5:1

Valvetrain: SOHC Unicam; 4 vpc

Transmission: 6-speed, plus electric reverse (DCTs: Fully and semi-automatic 7-speed, plus reverse and walking mode)

Clutch: Manual (DCTs: Fully automatic)

Final drive: Shaft

Шасија

Front suspension; travel: Non-adjustable double-wishbone w/ Showa shock; 4.3 inches

Rear suspension; travel: Linkage assisted electronically adjustable spring-preload Showa shock; 4.1 inches

Front tire: 130/70 x 18; Bridgestone Exedra G853

Rear tire: 200/55 x 16; Bridgestone Exedra G852

Front brakes: 320mm discs w/ 6-piston Nissin calipers

Rear brake: 316mm disc w/ 3-piston Nissin caliper

ABS: Standard w/ linked braking

Димензии и Капацитет

Wheelbase: 66.7 inches

Rake: 30.5 degrees

Trail: 4.3 inches

Seat height: 29.3 inches

Fuel capacity: 5.6 gallons

Estimate fuel consumption: 42 mpg

Curb weight: 836 pounds (DCT: 838 pounds; Air Bag Automatic DCT: 847 pounds)

Бои

Candy Ardent Red

Metallic Black (standard Tour and Tour DCT only)

Цена

2021 Honda Gold Wing Tour Price: $28,300 MSRP

2021 Honda Gold Wing Tour DCT Price: $29,300 MSRP

2021 Honda Gold Wing Tour Air Bag DCT Price: $32,600 MSRP

Би можело да ве интересира

Шестата МотоГП трка во шампионатот се вози на легендарната патека Муџело во Италија.

Прва трка од Ендуро шампионатот за 2021 година, во организација на мото клуб Мото-Велес, Мотоциклистичка федерација на Македонија и Општина Велес.

По неколку месечни шпекулации, денеска Јамаха официјално го претстави новиот спортски мотор базиран на MT-07 платформата со име Yamaha R7.

Петтата трка од МотоГП шампионатот викендов се вози на патеката Ле Ман во Франција.

Motul е официјален партнер на мотоциклите Kawasaki во Германија и соработката помеѓу Motul и Kawasaki резултираше во целосно ново масло, развиено исклучиво за мотоцикли Kawasaki - Kawasaki Lime Green Edition Motul 10W-40 - сега достапно во Македонија!

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на третата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.