Мотоцикли

Прв преглед: 2021 Honda Gold Wing Tour

Пристигна новата „Gold Wing“ линија која се состои од три модели. Направени се неколку функционални промени.

Следете нè на:

 

Пристигна новата „Gold Wing“ линија која се состои од три модели. Направени се неколку функционални промени.

Ајде да наброиме некои од нив.

1. Honda го зголеми просторот за багаж кај новите Gold Wing Tour за 11 литри. Кога компанијата одлучи да го намали просторот за багаж за време на последните промени кај Gold Wing Tour, многумина останаа разочарани. Honda ги прифати поплаките од клиентите и одлучи да направи промени. Gold Wing Tour сега има простор од 61 литар.

2021 Honda Gold Wing Tour Automatic DCT First Look Touring motorcycle

2. Моделите од линијата 2021 Tour добија и нови звучници кои сега се многу помоќни. Подобрено е и автоматското прилагодување на јачината на звукот.

3. SiriusXM антената сега доаѓа како стандарден дел.

4. Gold Wing Tour има и Android Auto.

5. Задните трепкачи сега се црвени.

6. “Automatic” го проширува името и на моделите опремени со Можеби не знаат сите дека DCT значи Dual Clutch Transmission,но сите добро знаат што значи зборот “automatic”. Иако не сите DCT модели на Honda ќе го добијат ова подобрување, Honda се погрижи тоа да го има кај Gold Wing.

2021 Honda Gold Wing Tour Airbag Automatic DCT First Look Touring motorcycle

7. Трите Gold Wing модели ќе можеме да ги видиме од февруари. Подолу можете да ги видите спецификациите.

2021 Honda Gold Wing Tour (and Automatic DCT and Air Bag Automatic DCT) Specs

Мотор

Type: Horizontally opposed 6-cylinder

Displacement: 1833cc

Bore x stroke: 73 x 73mm

Compression ratio: 10.5:1

Valvetrain: SOHC Unicam; 4 vpc

Transmission: 6-speed, plus electric reverse (DCTs: Fully and semi-automatic 7-speed, plus reverse and walking mode)

Clutch: Manual (DCTs: Fully automatic)

Final drive: Shaft

Шасија

Front suspension; travel: Non-adjustable double-wishbone w/ Showa shock; 4.3 inches

Rear suspension; travel: Linkage assisted electronically adjustable spring-preload Showa shock; 4.1 inches

Front tire: 130/70 x 18; Bridgestone Exedra G853

Rear tire: 200/55 x 16; Bridgestone Exedra G852

Front brakes: 320mm discs w/ 6-piston Nissin calipers

Rear brake: 316mm disc w/ 3-piston Nissin caliper

ABS: Standard w/ linked braking

Димензии и Капацитет

Wheelbase: 66.7 inches

Rake: 30.5 degrees

Trail: 4.3 inches

Seat height: 29.3 inches

Fuel capacity: 5.6 gallons

Estimate fuel consumption: 42 mpg

Curb weight: 836 pounds (DCT: 838 pounds; Air Bag Automatic DCT: 847 pounds)

Бои

Candy Ardent Red

Metallic Black (standard Tour and Tour DCT only)

Цена

2021 Honda Gold Wing Tour Price: $28,300 MSRP

2021 Honda Gold Wing Tour DCT Price: $29,300 MSRP

2021 Honda Gold Wing Tour Air Bag DCT Price: $32,600 MSRP

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Шесткратниот MotoGP шампион Марк Маркез ја заврши евалуацијата после операцијата која му беше направена во декември.

Возачот почина за време на транспортот од Џеда до Франција.

КТМ и формално потврди дека ќе биде дел од MotoGP уште пет години а до крајот на сезоната 2026 на патеката се очекува да има четири RC16 машини.

2021 Sepang MotoGP Shakedown е префрлен во Катар.

2021 Sepang Shakedown и официјалниот MotoGP тест се откажани.

2021 Kawasaki Ninja 400 пристигнува во две верзии, со и без ABS.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.