Мотоцикли

Нов Triumph Triumph Speed Triple 1200 RS ќе биде преставен на крајот на јануари

Нов Triumph Triumph Speed Triple 1200 RS ќе биде преставен во вторник, 26-ти јануари.

Следете нè на:

 

Нов Triumph Triumph Speed Triple 1200 RS ќе биде преставен во вторник, 26-ти јануари.

Веќе видовме како ќе изгледа новата верзија на оваа машина, која е лидер на Triumph во „supernaked“ сегментот а сега имаме и официјална потврда дека мотоциклот наскоро ќе се појави на пазарот.

Triumph Speed Triple 01 txt 13 01 2021

Името на оваа машина, Speed Triple 1200 RS, ни сугерира и тоа дека моторот ќе биде поголем отколку кај претходната верзија, каде беше 1050. Иако ова е попуарна машина, сепак Triumph ја загуби битката со другите „superbike“  машини како што се V4 Streetfighter на Ducati и моќниот Super Duke R на КТМ. Од компанијата се надеваат дека промените кои се направени ќе помогнат повторно да се етаблира овој мотоцикл.

Во срцето на оваа машина се наоѓа нов мотор, кој по се изгледа е комлпетно редизајниран. За да може да се натпреварува со најдобрите, Triumph го зголеми капацитетот, најверојатно на околу 1200cc а исто така ја намали и тежината на мотоциклот.

Со оглед на конкуренцијата, веруваме дека целта на Triumph е да има околу 175bhp. А бидејќи мотоциклот мора да биде во согласност со Euro5, од компанијата додадоа и целосно нов издув.

Покрај новиот мотор, машината има и нова суспензија. Овој модел е опремен со Öhlins. Најинтересен е сетапот на задната суспензија каде амортизерот е директно монтиран на задната вилушка.  Како и кај повеќето брзи мотоцикли денеска, за сопирањето се грижи Brembo.

triumph speed triple 02

Секако дека тука има и најнова техноогија. Quickshifter како и целосно нов екран се само дел од работите кои ги има овој мотоцикл. Можете да ги очекувате и сите останати работи кои денеска доаѓаат како стандарден дел кај мотоциклите.

Стилот на подрамката е сличен како кај постариот модел но без издувот. Челичните делови сега се заменети со алуминиумски. Новите тркала не само што го прават мотоциклот поубав туку тие се и полесни.

Иако се уште не се знае кога овој мотоцик ќе се појави на пазарот, сепак очекуваме тоа да се случи некаде во пролет 2021 година.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Шесткратниот MotoGP шампион Марк Маркез ја заврши евалуацијата после операцијата која му беше направена во декември.

Возачот почина за време на транспортот од Џеда до Франција.

КТМ и формално потврди дека ќе биде дел од MotoGP уште пет години а до крајот на сезоната 2026 на патеката се очекува да има четири RC16 машини.

2021 Sepang MotoGP Shakedown е префрлен во Катар.

2021 Sepang Shakedown и официјалниот MotoGP тест се откажани.

2021 Kawasaki Ninja 400 пристигнува во две верзии, со и без ABS.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.