Мотоцикли

Нов Triumph Triumph Speed Triple 1200 RS ќе биде преставен на крајот на јануари

Нов Triumph Triumph Speed Triple 1200 RS ќе биде преставен во вторник, 26-ти јануари.

Следете нè на:

 

Нов Triumph Triumph Speed Triple 1200 RS ќе биде преставен во вторник, 26-ти јануари.

Веќе видовме како ќе изгледа новата верзија на оваа машина, која е лидер на Triumph во „supernaked“ сегментот а сега имаме и официјална потврда дека мотоциклот наскоро ќе се појави на пазарот.

Triumph Speed Triple 01 txt 13 01 2021

Името на оваа машина, Speed Triple 1200 RS, ни сугерира и тоа дека моторот ќе биде поголем отколку кај претходната верзија, каде беше 1050. Иако ова е попуарна машина, сепак Triumph ја загуби битката со другите „superbike“  машини како што се V4 Streetfighter на Ducati и моќниот Super Duke R на КТМ. Од компанијата се надеваат дека промените кои се направени ќе помогнат повторно да се етаблира овој мотоцикл.

Во срцето на оваа машина се наоѓа нов мотор, кој по се изгледа е комлпетно редизајниран. За да може да се натпреварува со најдобрите, Triumph го зголеми капацитетот, најверојатно на околу 1200cc а исто така ја намали и тежината на мотоциклот.

Со оглед на конкуренцијата, веруваме дека целта на Triumph е да има околу 175bhp. А бидејќи мотоциклот мора да биде во согласност со Euro5, од компанијата додадоа и целосно нов издув.

Покрај новиот мотор, машината има и нова суспензија. Овој модел е опремен со Öhlins. Најинтересен е сетапот на задната суспензија каде амортизерот е директно монтиран на задната вилушка.  Како и кај повеќето брзи мотоцикли денеска, за сопирањето се грижи Brembo.

triumph speed triple 02

Секако дека тука има и најнова техноогија. Quickshifter како и целосно нов екран се само дел од работите кои ги има овој мотоцикл. Можете да ги очекувате и сите останати работи кои денеска доаѓаат како стандарден дел кај мотоциклите.

Стилот на подрамката е сличен како кај постариот модел но без издувот. Челичните делови сега се заменети со алуминиумски. Новите тркала не само што го прават мотоциклот поубав туку тие се и полесни.

Иако се уште не се знае кога овој мотоцик ќе се појави на пазарот, сепак очекуваме тоа да се случи некаде во пролет 2021 година.

Би можело да ве интересира

Шестата МотоГП трка во шампионатот се вози на легендарната патека Муџело во Италија.

Прва трка од Ендуро шампионатот за 2021 година, во организација на мото клуб Мото-Велес, Мотоциклистичка федерација на Македонија и Општина Велес.

По неколку месечни шпекулации, денеска Јамаха официјално го претстави новиот спортски мотор базиран на MT-07 платформата со име Yamaha R7.

Петтата трка од МотоГП шампионатот викендов се вози на патеката Ле Ман во Франција.

Motul е официјален партнер на мотоциклите Kawasaki во Германија и соработката помеѓу Motul и Kawasaki резултираше во целосно ново масло, развиено исклучиво за мотоцикли Kawasaki - Kawasaki Lime Green Edition Motul 10W-40 - сега достапно во Македонија!

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на третата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.