Мотоцикли

Прв преглед: 2021 Honda CB125R Neo Sports Café

Honda покажа голема посветеност кон 125cc street bike класата.

Следете нè на:

 

Honda покажа голема посветеност кон 125cc street bike класата.

Наречен „miniMOTO“, постојат четири 125cc опции: Monkey, Grom, Super Cub C125 и Trail 125. Но сепак, за овие модели може да се каже дека се само дел од 125cc машините кои Honda ги продава низ целиот свет.

Една од најинтригантните 125 Европски машини на Honda е CB125R Neo Sports Café. Личи на неговите браќа кои имаат капацитет од 300, 650 и 1000 кубика а 2021 Honda CB125R доби одредени подобрувања. Ајде да видиме кои се тие и колкава забава можеме да имаме со оваа машина.

2021 Honda CB125R First look naked upright sportbike motorcycle 6

За да видиме што е она што ги привлекува Европските фанови кај моделите од 125cc, треба да се вратиме малку наназад. 125cc е магичниот број за А1 категоријата. Морате да имате повеќе од 17 години за да добиете А1 лиценца а моторот нема повеќе од 11 kW (14.75 коњски сили). Возачите мораат да почекаат додека да наполнат 19 години за да добијат А2 лиценца а за неограничена А лиценца мораат да имаат 21 година.

2021 Honda CB125R First look naked upright sportbike motorcycle 9 1536x1024

Имајќи го тоа на ум, новиот мотор на 2021 Honda CB125R е одличен. Дизајнерите успеаа да креираат и поширока крива на вртежниот момент за да се подобрат перформансите.

Како и што се очекуваше, моторот бара поголем rpm. Тој има DOHC, четири вентилна конфигурација, течно ладење и EFI. Тоа овозможува бројот на вртежи да достигне до 10 000 а максималниот број на вртежи не се појавува се до 8000 rpm. Оваа комбинација овозможува CB125R да постигне максимална брзина од 120 км/ч а подобра е и потрошувачката на гориво.

2021 Honda CB125R First look naked upright sportbike motorcycle CB650R 1536x1024

Шасијата е многу пософистицирана отколку што се очекува за 125cc уличен мотоцикл. Тој има Showa Separate Function предна вилушка, истата која се користи кај CB650R. ABS сопирачките имаат поддршка од IMU а на предниот, 296 милиметри, диск се наоѓаат четири радијални Nissin клипови. Светлата се LED а има и LCD екран. Тежината на овој мотоцикл изнесува 129 килограми.

Спецификации: Honda CB125R Neo Sports Café Specs

Мотор

 • Type: Single cylinder
 • Displacement: 125cc
 • Bore x stroke: 57.3 x 48.4mm
 • Maximum power: 14.75 horsepower @ 10,000 rpm
 • Maximum torque: 8.6 ft-lbs @ 8000 rpm
 • Top speed: 75 mph
 • Compression ratio: 11.3:1
 • Valvetrain: DOHC; 4-valve
 • Starting: Electric
 • Transmission: 6-speed
 • Final drive: Chain
 • Fueling: EFI

Шасија

 • Frame: Steel diamond-type
 • Front suspension: Non-adjustable Showa SFF-BP 41mm inverted fork
 • Rear suspension: Spring-preload adjustable shock
 • Wheel: 10-spoke
 • Front wheel: 17 x 3.00
 • Rear wheel: 17 x 4.00
 • Tires: Dunlop Sportmax GPR-300
 • Front tire: 110/70 x 17
 • Rear tire: 150/60 x 17
 • Front brake: 296mm disc w/ radially mounted Nissin 4-piston caliper
 • Rear brake: 220mm disc w/ Nissin single-piston caliper
 • ABS: IMU-supported

Димензии и Капацитет

 • Wheelbase: 53.3 inches
 • Rake: 24.2 degrees
 • Trail: 3.6 inches
 • Seat height: 32.1 inches
 • Fuel capacity: 2.7 gallons
 • Estimated fuel consumption: 107 mpg
 • Curb weight: 286 pounds

Бои

 • Mat Gunpowder Black Metallic
 • Matte Jeans Blue Metallic
 • Candy Chromosphere Red

Цена: Наскоро ќе биде објавена

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Еден од најперспективните млади Мотокрос возачи во класата MX85 Антонио Дамјановски од Битола оваа сезона ќе настапува со лиценца од мото клубот „Enduro Team Vodno“ од Скопје.

Ducati стана вториот фабрички тим кој потврди дека ќе остане дел од MotoGP најмалку до 2026 година.

Поранешниот MotoGP возач ќе мора да почека некој друг ден за да дебитира во WorldSBK серијата.

Harley-Davidson малку го зголеми капацитетот кај одредени машини. Наместо 1753cc, Street Bob сега има 1868cc.

Откажувањето на тестот во Катар, поради строгите правила на Малезиската влада, ги промени плановите на MotoGP тимовите.

Како што се приближува стартот на сезоната 2021, Пол Еспаргаро ги сподели неговите размислувања за преминот во еден од најпознатите тимови. Ова е исполнување на сонот, вели Еспаргаро.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.