Мотоцикли

Прв преглед: 2021 BMW M 1000 RR

Сигурно мислите дека ова е само уште еден екстремно скап и комплициран „Euro Superbike“ кој не може никој да си го дозволи а обичните смртници нема да можат да го возат без скапата електроника.

Следете нè на:

 

Сигурно мислите дека ова е само уште еден екстремно скап и комплициран „Euro Superbike“ кој не може никој да си го дозволи а обичните смртници нема да можат да го возат без скапата електроника.

Но, почекајте. Новиот BMW M 1000 RR можеби не е баш тоа што го мислите. Да, тоа е М, а не С. Дел од именувањето кај автомобилите се префрла малку кај мотоциклите а оваа машина беше претставена заедно со новите М3 седан и М4 купе.

2021 bmw m 1000 rr first look 4

„М е најмоќната буква во светот“, изјави извршниот директор на BMW M дивизијата, Маркус Флаш за време на презентацијата на новиот мотоцикл. „Тркањето е дел од нашата ДНК. Покрај тоа јас сум голем фан на мотоциклите и за мене е логично што конечно почнавме соработка со мотоциклите.“

M 1000 RR е креиран да биде тркачка платформа. Титаниумскиот издув и тркалата изработени од јаглеродни влакна ја намалуваат тежината додека пак променетата задна оска прави задното тркало да биде многу подобро кога машината се наоѓа на тркачка патека. BMW го зголеми бројот на вртежи на 15100 за да извади максимум од 205-те коњски сили. Исто така има и нови сопирачки изработени во соработка со Nissin. А да не заборавиме, има и аеродинамични додатоци.

Но ова не е уште еден  $100,000 Ducati Superleggera или пак  $78,000 BMW HP4 Race. Иако M 1000 RR е лимитирана верзија наменета за тркачи, цената е за сериозни тркачи наместо како кај Superleggera за богати колекционери. Препорачаната цена на производителот за Европа изнесува 30 и 35 илјади евра. Иако тоа е многу помалу отколку цената на HP4 Race, сепак е многу поголема од новата Honda CBR1000RR-R, за која моите колеги велат дека ќе се продава по цена од 24,000 евра.

Со оглед на ограничувања на модификациите во тркачките класи Superstock 1000 ширум светот, има смисла одлуката на компаните како што се BMW и Honda директно од фабрика да креираат мотоцикли кои имаат спецификации слични на тркачките машини. M 1000 RR ќе биде достапен на почетокот на следната година. Ако сте дел од некоја Stock 1000 серија, еве уште една платформа за која можете да размислите.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Damon престави две нови верзии на нивниот Hypersport модел. Машините имаат послаби перформанси но и нивната цена е помала.

Ducati престави лимитирана верзија на Diavel 1260 во чест на сестринската компанија, Lamborghini.

Преставена патеката по која ќе се вози релито Дакар 2021. Познатата трка повторно ќе се оддржува во Саудиска Арабија.

Honda повторно влезе во „big-bore“ крузер класата во 2021 со целосно новиот Rebel 1100, верзија на популарниот Rebel 500 која има поголем капацитет.

Данило Петручи вели дека бил многу тажен кога пред стартот на сезоната му било кажано дека нема да му биде продолжен договорот. Но сега, откако потпиша со КТМ, тимот кој изминатава сезона постигна три победи и осум пати се искачи на подиумот, Петручи вели дека е среќен поради таквата одлука на Ducati.

Kawasaki направи значајни промени кај познатиот ZX-10R за сезоната 2021.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.