Мотоцикли

Променетиот ZX-10R се чини дека ќе биде победник

Kawasaki направи значајни промени кај познатиот ZX-10R за сезоната 2021.

Следете нè на:

 

Kawasaki направи значајни промени кај познатиот ZX-10R за сезоната 2021.

Kawasaki направи значајни промени кај познатиот ZX-10R за сезоната 2021. Највпечатливи се тркачките, аеродинамични, додатоци кои се додадени со цел оваа машина да биде најдобра како на тркачката патека така и на улиците.

Новиот изглед на Ninja машината е најголемата промена која е направена кај мотоциклот во последната декада. Веќе го нема препознатливиот, остар, преден дел. Оваа машина сега има многу поаеродинамичен преден дел на кој се интегрирани аеродинамичните крилца.

Исто така има и нови, покомпактни, двојни LED светла, како и повисоко ветробранско стакло.

Kawasaki ZX 10R main 24 11

Новите држачи за нозете даваат уште поагресивен изглед а задниот дел на седиштето е повисок. Тука е и новиот, тркачки, 4.3 инчен TFT екран како и електронската контрола на патувањето.

Нема големи промени кај докажаниот, 200bhp 998cc четири цилиндричен мотор освен новиот издув кој има придушувач на звукот со цел да биде исполнет Euro 5 стандардот. Промени има кај менувачот со цел да се подобри забрзувањето а исто така промени има и кај режимите на возење.

Воглавно нена измени кај шасијата но задната вилушка сега е за 1 милиметар пониска со цел да се подобри суспензијата.

Kawasaki ZX 10R txt 1 24 11

Лимитираната верзија (само 500 примероци), со чија помош Џонатан Реа ќе се обиде да стигне до седмата титула во WSBK серијата, е повеќе фокусирана за тркачката патека.

Сите делови се специјално направени со цел да му помогнат на Реа повторно да биде шампион.

Kawasaki ZX 10R txt 2 24 11 copy

Со цел да се искористат новите регулации бројот на вртежи е зголемен од 14,300 на 14,700rpm.

ZX-10R би требало да пристигне во Мај, а препорачаната цена од производителот изнесува 17.700 евра. Колку за споредба, Honda Fireblade има цена од 22.500 евра додека пак цената на Yamaha R1 изнесува 19.000 евра. Цената на ZX-10RR изнесува 27.800 евра.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Шесткратниот MotoGP шампион Марк Маркез ја заврши евалуацијата после операцијата која му беше направена во декември.

Возачот почина за време на транспортот од Џеда до Франција.

КТМ и формално потврди дека ќе биде дел од MotoGP уште пет години а до крајот на сезоната 2026 на патеката се очекува да има четири RC16 машини.

2021 Sepang MotoGP Shakedown е префрлен во Катар.

2021 Sepang Shakedown и официјалниот MotoGP тест се откажани.

2021 Kawasaki Ninja 400 пристигнува во две верзии, со и без ABS.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.