Мотоцикли

Одблизу со Kawasaki Ninja ZX-10RR, мотоциклот кој беше дел од трката Suzuka 8-Hours

Ова е мотоциклот со кој Џонатан Реа и Леон Хаслам победија на трката Suzuka 8-Hours.

Следете нè на:

 

Ова е мотоциклот со кој Џонатан Реа и Леон Хаслам победија на трката Suzuka 8-Hours.

Добро погледнете, ова е мотоциклот со кој Џонатан Реа и Леон Хаслам победија на трката Suzuka 8-Hours.  Како и кај повеќето вакви мотоцикли, и Kawasaki Ninja ZX-10RR е навистина специјална машина а на фотографиите ќе можете да ги видите сите интересни модификации кои беа направени. За нас највпечатливи се тркалата и сопирачките , но интересни работи има на речиси секој дел од мотоциклот.

Посебно импресивни се сопирачките од Brembo кои имаат потенки дискови како и фенови кои служат за ладење. Мотоциклите кои се дел од оваа трка се опремени со голем број на додатоци кои се уште се прототипи. Кај мотоциклот на Kawasaki можеме да видиме дека деловите од суспензијата на Showa се напред и на центар. Треба да се напомене и тоа дека KRT има делови од Showa и на мотоциклот кој е дел од WorldSBK.

Kawasaki Ninja ZX 10RR Suzuka 8 Hours 15

Кај рачките, започнувајќи од лево, прво ги имаме копчињата за контрола на тракцијата, моторно сопирање, ограничување на брзината, стартерот и светлата.

Секако, за да победите на Suzuka потребни ви се и пневматици од Bridgestone  а кај овој мотоцикл исто така е модификуван и резервоарот за гориво.

Ако подетално ја анализирате трката ќе забележите дека победата на Kawasaki се должи на брзината со која тимот работеше во гаражата.Промените беа направени значително побрзо отколку во Yamaha.

ZX-10RR е само вториот мотоцикл на компанијата кој успеал да победи на оваа престижна трка.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Кон крајот на годината Ducati ќе пушти во продажба целосно нова верзија на Multistrada.

Марк Маркез успеа во последниот круг да го победи Фабио Куартараро на трката која се возеше во Мисано и ја зголеми предноста на табелата на 93 поени.

Марк Маркез вели дека и покрај фрустрациите кои ги имаше на последните две трки, не се потребни драстични промени со оглед на тоа дека има удобна предност во генералниот пласман.

Андреа Довициозо вели дека сеќавањата му се вратиле набрзо по тешкиот пад на Британската Гран При трка но дека сепак морале да му кажат што го предизвика инцидентот.

Викендов се вози 13-та рунда од МотоГП шампионатот, домаќин ќе биде патеката „Мизано Адриатико“ во Сан Марино.

Победникот на трката во Силверстоун, Алекс Ринс, вели дека е мотивиран и подготвен за борба за првата позиција на трката која се вози овој викенд.  Откако се опорави од повредата на патеката се враќа Јоан Мир.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.