Мотоцикли

Lexmoto претстави нов LXS 125 модел

Lexmoto претстави нов спортски мотоцикл наречен LXS 125.

Следете нè на:

 

Lexmoto претстави нов спортски мотоцикл наречен LXS 125.

Новата машина се наоѓа веднаш до неодамна подобрените LXR модели но користи малку помоќен едно-цилиндричен мотор кој има 13.6bhp. Овој мотоцикл исто така доби и шест брзински менувач.

Покрај зголемувањето на моќноста, LXS е исто така и за 12 килограми полесен што е огромна разлика и би требало да значи подобри перформанси.

LXS 125 3

Сопирањето и суспензијата се многу слични со оригиналните модели, кои имаат двојни дискови напред и единечен диск позади, телескопски вилушки како и monoshock. Сепак, висината на седиштето кај LXS и која изнесува 790 милиметри, изгледа како да е многу подобра отколку седиштето кај LXR чија висина изнесува 800 милиметри.

Мотоциклот има издув кој се наоѓа под седиштето како и две опции во однос на боите: Едната е црна, сина и бела а другата многу личи како онаа кај Yamaha MT-07, односно сива и жолта.

Останува да видиме дали LXS ќе биде поквалитетен во однос на LXR, кој сепак и не е така лош ако се знае неговата цена. Продажбата на LXS почнува на 20-ти април а препорачаната цена на производителот изнесува 2900 евра. Иста цена има и SE верзијата на LXR.

Би можело да ве интересира

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на третата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Ривалите на Французинот добро се сеќаваат на минатата година. Но ова е 2021-ва и ништо не е гарантирано.

Хорхе Лоренцо вели дека Марк Маркез возел без никаков страв на првата трка после долгата пауза која ја имаше поради операцијата на раката. Според поранешниот шампион, лошиот баланс помеѓу предната и задната гума е главната причина за излетувањата во Портимао.

Suzuki претстави подобрена верзија на GSX-S1000. Новата машина сега е помоќна од било кога досега.

Реа и ZX-10RR беа подобри од Кал и М1 на патеката во Арагон.

Од вториот до осмиот круг има најголемо оптоварување врз сопирачките. Пред крајот на трката, притисокот врз нив се намалува за 20 проценти, велат од Brembo.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.