Мотоцикли

MV Agusta Turismo Veloce 800 линијата ја крена границата за сезоната 2021

MV Agusta ја претстави подобрената 2021 Turismo Veloce туринг линија која сега ветува поголем комфорт додека возите, модерна електроника и Euro5 стандард.

Следете нè на:

 

MV Agusta ја претстави подобрената 2021 Turismo Veloce туринг линија која сега ветува поголем комфорт додека возите, модерна електроника и Euro5 стандард.

Ваквата објава следува само една недела откако компанијата ги претстави сличните промени и кај Superveloce ретро спортбајк линијата како и претходните промени кај Brutale 800 RR. Turismos ќе продолжи да биде достапен во неколку опции, Lusso, Lusso SCS, Rosso и RC SCS. Сите тие ќе бидат опремени со 798cc три цилиндричниот мотор.

Оваа машина која има 109bhp исто така доби и зголемување од 12% во однос на бројот на вртежи. Благодарение на новиот пренос на брзините има и намалување на потрошувачката на гориво. Промени има и внатре во машината со цел да се намали триењето.

turismo veloce tft

Меѓу другите промени се и редизајнираниот издув а промени се направени и кај кумплугот и менувачот со цел промената на брзините да биде помазна. Различни мотоцикли ќе имаат различни промени а моделите Lusso SCS и RC SCS и во иднина ќе го имаат „Smart Clutch“ системот кој е креиран во соработка со Rekluse.

Моделите се опремени и со поголем екран а промени има направено и на средниот дел поради што висината на седиштето е намалена за 20 милиметри.

Седиштето сега е многу поудобно а полуактивната суспензија на Sachs, благодарение на променетите сетинзи, сега е многу попрецизна. Таа е достапна кај сите модели освен кај поефтиниот Rosso модел кој доби мануелно прилагодливи Sachs амортизери како и 43 милиметарски Marzocchi вилушки.

mv smart clutch

Turismo Veloce доби и голема промена во однос на електрониката. Според информациите, новиот ECU обезбедува подобра реакција на гаста додека пак IMU обезбедува многу подобри lean-sensitive traction control и ABS.

За максимална безбедност, Turismo Veloce Lusso, Lusso SCS и RC SCS се опремени со интегриран сателитски систем за спречување на кражба. Со неговата помош исто така можете да лоцирате и каде се наоѓа вашиот мотоцикл.

Би можело да ве интересира

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на третата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Ривалите на Французинот добро се сеќаваат на минатата година. Но ова е 2021-ва и ништо не е гарантирано.

Хорхе Лоренцо вели дека Марк Маркез возел без никаков страв на првата трка после долгата пауза која ја имаше поради операцијата на раката. Според поранешниот шампион, лошиот баланс помеѓу предната и задната гума е главната причина за излетувањата во Портимао.

Suzuki претстави подобрена верзија на GSX-S1000. Новата машина сега е помоќна од било кога досега.

Реа и ZX-10RR беа подобри од Кал и М1 на патеката во Арагон.

Од вториот до осмиот круг има најголемо оптоварување врз сопирачките. Пред крајот на трката, притисокот врз нив се намалува за 20 проценти, велат од Brembo.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.