Мотоцикли

[галерија] Новата Honda CBR1000RR-R 2020

За новата Хонда се зборуваше многу во изминатиов период и со нетрпение се очекуваше саемот EICMA во Милано.

Следете нè на:

 

За новата Хонда се зборуваше многу во изминатиов период и со нетрпение се очекуваше саемот EICMA во Милано.

Хонда сепак се одлучи да го претстави новиот модел и пред почетокот на саемот, денеска до медиумите беа доставени фотографии и информациите за новата Хонда.

2020 Honda CBR1000RR R SP 05

Бројките се навистина импресивни, моделот кој заслужено ќе носи едно екстра „R“ (називот е CBR1000RR-R) развива 215кс, а има тежина од 201кг со сите течности.

Showa е задолжена за суспензијата, за кочниците Nissin со четири-клипен цилиндар и 330мм дискови напред. Секако тука е и одличната електроника со која доаѓа од фабрика, а која вклучува ИМУ во 6 оски, контрола на тракцијата, корнеринг ABS, неколку модови на работа на моторот, електронски амортизер на рачките, а возачот информациите ќе ги добива преку 5 инчен ТФТ екран.

Освен „обичната“ верзија, Хонда ќе понуди и SP модел кој ќе има подобрени спецификации. Кај SP верзијата амортизацијата ќе биде водена од втората генерација на Öhlins Smart Electronic Control (S-EC), а кочниците ќе бидат на Brembo.

За цената ќе треба да почекаме Макпетрол (увозникот на Хонда за Македонија) да ги формира цените кон крајот на годинава, а новиот модел се очекува да пристигне во салоните во јуни 2020.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

На 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје ќе се одржи првата трка од шампионатот на Македонија во мотокрос.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

Со денешната одлука на Дорна се откажани трките во Германија (Захсенринг), Холандија (Асен) и Финска (КимиРинг).

90-та трка која требаше да се вози на патеката Асен на 28-ми јуни официјално е одложена.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.