Мотоцикли

[галерија] Јамаха ја претстави новата R7

По неколку месечни шпекулации, денеска Јамаха официјално го претстави новиот спортски мотор базиран на MT-07 платформата со име Yamaha R7.

Следете нè на:

По неколку месечни шпекулации, денеска Јамаха официјално го претстави новиот спортски мотор базиран на MT-07 платформата со име Yamaha R7.

Целта на новиот модел е да ја пополни празнината помеѓу R3 и R1 откако популарната R6 не можеше да ги исполни Еуро 5 стандардите.

Новиот R7 е придвижен од паралелен твин агрегат со зафатнина од 689цц кој го има кај MT-07 моделот. Моторот развива 73кс но за разлика од MT-07 доаѓа со нова електроника, отвори за воздух и издув кои според инженерите на Јамаха ќе овозможат одлично возење на новиот модел.

2022 Yamaha YZF R7 03

За да го направат по „жив“ на ниски вртежи моторот доби по краток пренос, а како опција можете да го добиете и со квик шифтер. Разликите од МТ-07 продолжуваат со целосно новите предни вилушки кои се прилагодливи, а главниот кочионен цилендер е на Брембо. Секако тука е и ЛЦД инструмент таблата која вклучува индикатор на брзини и светло за менување на брзините.

Моделот се очекува да започне со продажба во октомври, цената за Македонија се уште не е позната но се очекува да биде пониска од конкурентите имајќи ја во предвид препорачаната цена на светскиот пазар.

Би можело да ве интересира

За сите кои не се подготвени да се откажат од спорскиот дух на својот мотор, ама сепак се подготвени да истераат некоја сериозна тура сега постои уште една понуда. Suzuki го претстави новиот GSX-S1000GT кој е базиран на освежениот GSX-S1000. 

Не гледаме секој ден радикално нови концепти на дизјн на мотори, а уште поретко гледаме концепти кои се вистински а не само некоја компјутерска визија. White Motorcycle Concepts стои на втората страна и ова лето храбо претстави комплетно нов концепт кој ги остави сите без здив.

Бонд, Џејмс Бонд. 900, Тајгер 900, Триумф Тајгер 900. Најголемиот британски производител на мотори ја слави својата континуирана соработка со оваа филмска франшиза со новата верзија наречена Triumph Tiger 900 Bond Edition

Врвна технологија и најдобри перформанси во бројки е она што ја зголемува продажбата на супер спортските мотоцики. Но, да бидеме реални, мотор се купува и со срце, еднакво колку што се купува на база на бројки. А тоа понекогаш може да значи и само да ти легне бојата на моторт и да знаеш дека едноставно мора да го имаш.

Франко Морбидели потврди дека постигнале договор со фабричкиот тим на Јамаха за до крајот на 2023 година. 

Убави инфорамции доаѓаат од CFMOTO Македонија. На 25.09, сабота, со почеток во 09.00ч. во Скопје тие организираат тест возење на сите модели кои се достапни во продажниот салон.
Реклами

Листа на мото настани

  • 25 Септември 2021 - 25 Септември 2021
  • Спортски аеродром Аџитепе

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.