Мотоцикли

Suzuki GSX-S1000 доби нов мотор и подобри спецификации

Suzuki претстави подобрена верзија на GSX-S1000. Новата машина сега е помоќна од било кога досега.

Следете нè на:

 

Suzuki претстави подобрена верзија на GSX-S1000. Новата машина сега е помоќна од било кога досега.

Стариот GSX-S се покажа како многу популарен благодарение на комбинацијата од моќ и цена, но неодамна неговите најголеми ривали се одалечија. Со цел да го решат овој проблем, Suzuki одлучи да го доведе GSX-S на исто ниво со конкуренцијата.

Овој супербајк има 999cc inline four мотор кој претрпе значитени промени. Моќноста е зголемена а намалена е емисијата на штетни гасови. Моторот има нови intake/exhaust camshafts како и нова воздушна кутија. Резултатот е зголемување на моќноста од 148 на 150 bhp. На моторот му се приклучи и издув во согласност со Euro5 стандардот како и нов кумплуг.

Suzuki GSX S1000 txt 1 26 04

Suzuki исто така креираше и нови електронски помагала за возачот. Исто како што компанијата направи со последните Hayabusa и V-Strom 1050, новиот GSX-S го доби „Suzuki Intelligent Ride“ систем ('SIRS').

Исто така има и „ride-by-wire“, три режими на возење, контрола на тракцијата на пет нивоа како и нов LCD екран.  Компанијата сепак не ја опреми оваа машина со IMU.

Suzuki GSX S1000 txt 21 26 04

Најочигледна промена кај новиот GSX-S1000 е изгледот. Веќе ги нема заоблените пластични делови како и единечното светло. Наместо тоа, машината доби двојни светла напред како и заоблени аеродинамични додатоци кои изгледаат исто како и кај МотоГП мотоциклите. Исто така има и уште неколку интересни додатоци меѓу кои се и LED светлата.

Има неколку промени и кај шасијата. Променета е позицијата на седење, има ново седиште, подобрени сетинзи на суспензијата како и поголем резервоар за гориво.

Suzuki GSX S1000 txt 3 26 04

И што е најдобро од се, тој не е многу поскап од постариот модел. Препорачаната цена на производителот за 2021 GSX-S1000 изнесува 12.650 евра, само 550 евра поскапо од претходната верзија. Оваа машина се очекува да се појави на пазарот кон крајот на јуни.

Би можело да ве интересира

Со новиот R 18 Transcontinental, BMW ја надополнува својата R 18 фамилија со т.н. голема американски турер. На овој модел се надоврзува и т.н. бобер, модел кој е именуван едноставно како R 18 B.

Кал Крачлоу ќе го замени возачот на Petronas Yamaha SRT, Франко Морбидели на двете трки во Австрија и следната во Велика Британија.

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.