Мотоцикли

Can-Am се враќа во светот на 2 тркала

Канадскит бренд препознатлив по совите квадови и баги возила на 4 тркала, по долга пауза најави враќање во светот на 2 тркала.

Can am electric

Can-Am во 70/тите и 80-тите години биле препознатливи по своите офроуд мотори со кои освојувале бројни победи низ северно американскиот континент. И покрај тоа што долги години се специјализираа за возила на 4 тркала, сега, по повод 50 годишнината од своето постоење, официјално најавија враќање во светот на 2 тркала, и тоа само електричен погон.

Според првичните најави Can-Am ќе напаѓа високо, во класата на LiveWire на Harley Davidson или моделите на Zero. Најавата беше храбро споделена деновиве преку следново видео:

Според него може да се заклучи дека канаѓаните планираат 4 нови модели од кои еден ќе биде и наменет за неасфалтираните патишта. 

“Со промената на индустијата кон електрични мотори гледаме можност повторно да го позиционираме нашиот бренд онаму каде беше пред многу години. Новата производма категорија е екстремно важна за нас. Многумина од нас уште имаат спомени од старите легендарни модели на Can-Am и се надеваме дека со новата понуда ќе успееме да ја надградиме таа богата историја и да ја импресионираме младата генерација офроудери и секако сите ентузијасти за електрични мотори. - изјави по повод оваа најава директорт на Can-Am - Jose Boisjoli.

Што може да очекуваме?

Помислата дека Can-Am може да се врати во овој свет датира од 2018 година кога компанијата купува дел од патентите и деловите на пропаднатиот стартап кој развиваше електрични модели, Alta. Alta во 2019 година претстави 3 различни концепти на електрични возила. За трагичната историја на Alta и генерално за развојот на електричните модели зборува Рајан од Fortnine во едно од своите последни, секогаш одлични, видеа:

Ако ги споиме овие концепти и малку подетално се загледаме во снимките од новото видое може да претпоставиме дека еден од моделите ќе биде во класата новиот BMW CE.04 а моделите за офроуд дека наликуваат на оние кои во својата понуда ги има Zero. Моделот кој добива nајмногу внимание е оној за кој веруваме дека ќе биде конкурент во класта на LiveWire del Mar.

Како и да е, враќањето на брендот во овој сегмент, и директно инвестирање во електрични модели е јасен индикатор за иднината од која нема бегање. Can-Am вели дека овие модели може да ги очекуваме во 2024 година. Што од својот ракав до тогаш ќе извадат другите производители и како на крај ќе изгледаат овие модели на канаѓаните, останува будно да следиме.

Би можело да ве интересира

Деновите, пред една од најкултните трки во календарот, изобилуваат со содржини.

 Според најавата на некои светски медиуми за очекување е KTM многу наскоро да ја лансира својата нова понуда во рангот на новата 490 серија. 

Дали организација на трка значи само објавување на стартот и мафтање со црно бело знаме за крај? Дали обврските на организаторот завршуваат тука?

Неверојатна е брзината, желбата и посветеноста на најбрзите тројца на секоја досегашна трка во овогодинешниот шампионат на суперспортските мотори WSBK!

Викендов во Србија на патеката Навак се возеа 3 и 4 трка во рамките македонскиот и БМУ европскиот шампионатот во врзински мотоциклизам. 

Запознајте ги Бранко, Новак, Михаил, Горјан, Гален и Олег. Јас ги запознав едно неделно попладне на полјана во близина на спортскиот аеродром Стенковец. 

Листа на мото настани

Забава на Custom Choppers Strumica по повод отворањето на нивниот клаб хаус.

 • 14 Мај 2022 - 14 Мај 2022
 • Custom Choppers Club House
 • На главниот булевар во Струмица

Мото клубот Вепар на 15-ти мај ќе ја организира петтата по ред бавна трка.

 • 15 Мај 2022 - 15 Мај 2022

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

 • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

 • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

МК Мечки од Куманово го најави годинешниот „Moto Rock Fest 2022“.

 • 11 Јуни 2022 - 11 Јуни 2022
 • Спортски аеродром Аџитепе

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

 • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Да продолжиме со поголемо темпо од онаму кај што застанавме во 2019 година.
Се гледаме на првиот викенд во месец Јуни!!!
 • 03 Јуни 2022 - 05 Јуни 2022
 • Нов Парк
 • Свети Николе

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

 • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
 • 12 Другари
 • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.