Мотоцикли

Honda Hawk 11 - Africa Twin за на кафе?

По неколку тизери конечно Honda откри повеќе детали за новит Hawk 11. 

Honda Hawk 11 03

Иако најавта беше дека премиерно Honda својот нов кафе рејсер ќе го објави на претстојниот саем во Токио, сепак неколку дена пред саемо Honda го прикажа целосно новиот модел но не ги изнесе сите технички спецификации. Станува збор за уште еден модел кој доаѓа на база на постоечкиот Africa Twin односно NT1100. 

Она што овој голем кафе рејсер наследува е конструкцијата агрегатот и покрај фактот дека мотор со тежина од скоро 240 кг можеби не е баш најдобар почеток за да се извади Hawk 11, но сепак да не заборавиме, моторот на Africa Twin е SOCH ‘Unicam’ агрегат кој кога се развиваше имаше задача да е компактен и лесен за офроуд возење, што во основа носи предност и кај спортските изведби на истиот. 

Hawk 11 има нови амортизери, тие повторно се на Showa но сега се преработени за да одговараат на новит стил на моторот. Кочниците се на NIssin делуваат како да се малку поголеми од оние инсталирани кај NT1100 а истите притискаат на 310mm дискови. 

Она што е комплетно нов, се разбира, е стајлингот. Нов е резервоарот кој ја следи карактеристичната форма на Hawk инспириран од Honda CB4 INterceptor, концептниот мотор од 2017 година. 

Големото округло светло напред доаѓа уште повеќе до израз благодарение на ниско поставените исто така округли ретровизори кои се под висината на рачкките. Скоро е сигурно дека Hawk 11 ќе влезе во сериско производство, иако за тоа нема официјална потврда. Сепак, цени нема ни на повидок... ама ова е моделот за ужуивање, за имиџ.. за престиж... кого го интересира цена во ова сценарио? Honda Hawk 11 е тука за да плени со својот стил... и тоа го прави сосема успешно. 

Би можело да ве интересира

Деновите, пред една од најкултните трки во календарот, изобилуваат со содржини.

 Според најавата на некои светски медиуми за очекување е KTM многу наскоро да ја лансира својата нова понуда во рангот на новата 490 серија. 

Дали организација на трка значи само објавување на стартот и мафтање со црно бело знаме за крај? Дали обврските на организаторот завршуваат тука?

Неверојатна е брзината, желбата и посветеноста на најбрзите тројца на секоја досегашна трка во овогодинешниот шампионат на суперспортските мотори WSBK!

Викендов во Србија на патеката Навак се возеа 3 и 4 трка во рамките македонскиот и БМУ европскиот шампионатот во врзински мотоциклизам. 

Запознајте ги Бранко, Новак, Михаил, Горјан, Гален и Олег. Јас ги запознав едно неделно попладне на полјана во близина на спортскиот аеродром Стенковец. 

Листа на мото настани

Забава на Custom Choppers Strumica по повод отворањето на нивниот клаб хаус.

 • 14 Мај 2022 - 14 Мај 2022
 • Custom Choppers Club House
 • На главниот булевар во Струмица

Мото клубот Вепар на 15-ти мај ќе ја организира петтата по ред бавна трка.

 • 15 Мај 2022 - 15 Мај 2022

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

 • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

 • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

МК Мечки од Куманово го најави годинешниот „Moto Rock Fest 2022“.

 • 11 Јуни 2022 - 11 Јуни 2022
 • Спортски аеродром Аџитепе

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

 • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Да продолжиме со поголемо темпо од онаму кај што застанавме во 2019 година.
Се гледаме на првиот викенд во месец Јуни!!!
 • 03 Јуни 2022 - 05 Јуни 2022
 • Нов Парк
 • Свети Николе

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

 • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
 • 12 Другари
 • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.