Мотоцикли

Aprilia Tuareg 660 во жесток напад на T7

Aprilia конечно се враќа во adventure tourung сегментот и тоа со сериозна конкуренција на Yamaha Tenere 700. 

Следете нè на:

Aprilia конечно се враќа во adventure tourung сегментот и тоа со сериозна конкуренција на Yamaha Tenere 700. 

По долгите најави и извесноста дека на база на новиот 660cc агрегат Aprilia планира широка гама на мотоцикли, конечно минатата недела производителот од Италија го претстави новиот Tuareg 600 со што најави уште посериозна битка во јаката конкуренција во овој сегмент. 

gallery tuareg indaco

Дизајниран, пред се, да одговори на потребите надвор од асфалтните патишта овој туринг мотор се гордее со својата тежина. Aprilia на својот официјален сајт каде ги претставува деталите за Tuareg 660 вели дека без течности овој мотор тежи 187 килограми, што значи кога ќе се наполни гориво во 18 литарскиот резервоар и ќе се стават останатите течности во моторот ќе дојде за нијанса потежок од најголемиот свој ривал - T7. Рамното седиште, високиот издув, 21-ично тркало напред и 18-инчно позади, заедно со серија други детали недвојбено го откриваат агресивниот оффроуд пристап на овој мотор. 

Двоцилиндарецот на Aprilia сега е смирен и нуди 80 КС и 53 lbft моќност кои се достапни значително пониско во режимот на работата на моторот, очекувано. 

Aprilia Tuareg veicolo 6

Делот во кој Aprilia прави чекор напред во споредба со T7 е електорниката. За разлика од Yamaha, италијанците не штеделе на електорника и можностите кои се нудат со Tuareg 660. Aprilia го нуди т.н. APRC - Aprilia Performance Ride Control - кој му дава на моторт динамичен и поспортски дух на асфалт а има и 4 модови на возење од кои два се прилагодливи. ABS-от може да се декативира на двете тркала а дополнително може да се управува и со конкторалта на тракција, темпоматот и режимот на работа на моторот, и тоа се преку 5 инчен TFT екран.

Aprilia пушти во оптек добра најава, но никаде на кажа кога точно овој модел ќе биде понуден на пазарот. Се надеваме, ако не порано, Tuareg 660 ќе биде достапен на почеток на 2022. 

 

Би можело да ве интересира

За сите кои не се подготвени да се откажат од спорскиот дух на својот мотор, ама сепак се подготвени да истераат некоја сериозна тура сега постои уште една понуда. Suzuki го претстави новиот GSX-S1000GT кој е базиран на освежениот GSX-S1000. 

Не гледаме секој ден радикално нови концепти на дизјн на мотори, а уште поретко гледаме концепти кои се вистински а не само некоја компјутерска визија. White Motorcycle Concepts стои на втората страна и ова лето храбо претстави комплетно нов концепт кој ги остави сите без здив.

Бонд, Џејмс Бонд. 900, Тајгер 900, Триумф Тајгер 900. Најголемиот британски производител на мотори ја слави својата континуирана соработка со оваа филмска франшиза со новата верзија наречена Triumph Tiger 900 Bond Edition

Врвна технологија и најдобри перформанси во бројки е она што ја зголемува продажбата на супер спортските мотоцики. Но, да бидеме реални, мотор се купува и со срце, еднакво колку што се купува на база на бројки. А тоа понекогаш може да значи и само да ти легне бојата на моторт и да знаеш дека едноставно мора да го имаш.

Франко Морбидели потврди дека постигнале договор со фабричкиот тим на Јамаха за до крајот на 2023 година. 

Убави инфорамции доаѓаат од CFMOTO Македонија. На 25.09, сабота, со почеток во 09.00ч. во Скопје тие организираат тест возење на сите модели кои се достапни во продажниот салон.
Реклами

Листа на мото настани

  • 25 Септември 2021 - 25 Септември 2021
  • Спортски аеродром Аџитепе

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.