Мотоцикли

2021 Kawasaki Ninja 400: Спецификации и фотографии

2021 Kawasaki Ninja 400 пристигнува во две верзии, со и без ABS.

Следете нè на:

 

2021 Kawasaki Ninja 400 пристигнува во две верзии, со и без ABS.

Нема промени кај спортскиот мотоцикл опремен со „ parallel-twin“ . Од компанијата сметаат дека моменталните 28 ft-lbs of torque при 8000 rpm се доволни. Се враќа „agile trellis“ рамката заедно со квалитетната, неприлагодлива, суспензија.

2021 Kawasaki Ninja 400 Buyers Guide beginner sport motorcycle 4

Воопшто не сме загрижени поради малиот број на промени бидејќи Ninja 400 останува и понатаму одличен мотоцикл. Одличен е за возење на тркачка патека, но и за секојдневно патување до работа. Новите бои,  „Passion Red“ и „Pearl Nightshade Teal/Metallic Spark Black“ допринесуваат оваа машина да изгледа фантастично.

Растојанието меѓу оските кај оваа машина изнесува 54 инчи, а висината на седиштето е 31 инч. Мотоциклот е опремен и со Dunlop Sportmax GPR-300 пневматици, а има тежина од 164 килограми.Оваа машина е одлична за почетници но и за искусни возачи.

2021 Kawasaki Ninja 400 (and Ninja 400 ABS) спецификации

Мотор

Type: Parallel twin

Displacement: 399cc

Bore x stroke: 70.0 x 51.8mm

Maximum torque: 28 ft-lbs @ 8000 rpm

Compression ratio: 11.5:1

Valvetrain: DOHC; 4 vpc

Fueling: EFI w/ twin 32mm throttle bodies

Transmission: 6-speed w/ Positive Neutral Finder

Final drive: Sealed chain

Шасија

Frame: Steel trellis

Front suspension; travel: Non-adjustable 41mm fork; 4.7 inches

Rear suspension: Linkage-assisted, spring-preload adjustable shock; 5.1 inches

Tires: Dunlop Sportmax GPR-300

Front tire: 110/70 x 17

Rear tire: 150/70 x 17

Front brake: 310mm petal disc w/ 2-piston caliper

Rear brake: 220mm petal disc w/ 2-piston caliper

ABS: Optional ($300)

Димензии и Капацитет

Wheelbase: 53.9 inches

Rake: 24.7 degrees

Trail: 3.6 inches

Seat height: 30.9 inches

Fuel tank capacity: 3.7 gallons

Curb weight: 362 pounds (ABS: 366 pounds)

Бои

Passion Red

Pearl Nightshade Teal/Metallic Spark Black

Metallic Graphite Gray/Metallic Magnetic Dark Gray (ABS only)

Галерија

Би можело да ве интересира

Шефовите на тимовите во Suzuki, Хозе Мануел Казо (Алекс Ринс) и Френки Карчеди (Жоан Мир), зборуваат за правилата на игра во гаражата.

Возачот на Repsol Honda, Марк Маркез, зборува за можните ривали во сезоната 2021 и колку време ќе му треба за да биде повторно 100% подготвен.

Мотоциклистичката федерација на Македонија во сабота (06.03.2021) ќе ги прогласи најдобрите мотоциклисти за 2020 година.

Honda, KTM, Piaggio и Yamaha потпишаа договор за креирање на „swappable batteries consortium“.

На интернет се појавија фотографии кои покажуваат дека Kawasaki тестира нов H2 SX SE+ кој ќе биде опремен со најнова технологија.

Преставени мотоциклите со кои во сезоната 2021 ќе возат Валентино Роси и Франко Морбидели.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.