Мотоцикли

2021 Honda Grom

Како што се очекуваше, прекрасниот MSX125 мини мотоцикл на Honda доби подобрување за сезоната 2021. Ова е резултатот.

Следете нè на:

 

Како што се очекуваше, прекрасниот MSX125 мини мотоцикл на Honda доби подобрување за сезоната 2021. Ова е резултатот.

Прв пат преставен во 2014 година, мотоциклот инспириран од верзиите од седумдесетите години и кој има 12 инчни тркала и зафатнина од 125cc предизвика глобална сензација. „Grom“, како што беше нарекуван во Јапонија и САД, на еден начин стана култна машина.

Шест години подоцна, MSX доби значително подобрување.

Сега официјално наречен „ MSX125 Grom “ , оваа машина е во согласност со Euro 5 стандардот, има 125cc мотор со воздушно ладење и наместо четири, сега има пет брзини.

2021 Honda Grom First Look 2

Максималната брзина останува иста , 93 км/ч, но сега е подобро распределена помеѓу секоја брзина. Како што претпоставувате, моќноста останува иста но внатрешните промени кои ги доби оваа машина прават се да функционира многу помазно.

Најголема промена има кај изгледот каде може да се забележи нео-ретро влијанието. Овој мотоцикл е опремен и со LCD екран каде можете да го видите бројот на вртежи и во која брзина возите. Шасијата остана непроменета.

View the embedded image gallery online at:
https://motori.com.mk/motocikli/2021-honda-grom#sigProId824c85aeec

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Damon престави две нови верзии на нивниот Hypersport модел. Машините имаат послаби перформанси но и нивната цена е помала.

Ducati престави лимитирана верзија на Diavel 1260 во чест на сестринската компанија, Lamborghini.

Преставена патеката по која ќе се вози релито Дакар 2021. Познатата трка повторно ќе се оддржува во Саудиска Арабија.

Honda повторно влезе во „big-bore“ крузер класата во 2021 со целосно новиот Rebel 1100, верзија на популарниот Rebel 500 која има поголем капацитет.

Данило Петручи вели дека бил многу тажен кога пред стартот на сезоната му било кажано дека нема да му биде продолжен договорот. Но сега, откако потпиша со КТМ, тимот кој изминатава сезона постигна три победи и осум пати се искачи на подиумот, Петручи вели дека е среќен поради таквата одлука на Ducati.

Kawasaki направи значајни промени кај познатиот ZX-10R за сезоната 2021.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.