Домашни

МФМ: Во сабота прогласување на шампионите во мотоспорт за 2020

Мотоциклистичката федерација на Македонија во сабота (06.03.2021) ќе ги прогласи најдобрите мотоциклисти за 2020 година.

Следете нè на:

 

Мотоциклистичката федерација на Македонија во сабота (06.03.2021) ќе ги прогласи најдобрите мотоциклисти за 2020 година.

На патеката Орман крај Скопје во сабота со почеток од 15 часот Мотоциклистичката Федерација на Македонија ќе им додели признанија на најдобрите во мото спортот за 2020 година.

mfm 2014 5

Според протоколите за заштита од Ковид-19 вирусот настанот ќе се одржи на отворено, а ќе може да присуствуваат по двајца претставници од секој мото клуб придржувајќи се до мерките за растојание и носење на заштитни маски.

Мотоциклистичката федерација ќе им додели признанија на најдобрите во брзински мотоциклизам, ендуро и мотокрос:

ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН - ШАМПИОНАТ ВО МОТО КРОС НА МАКЕДОНИЈА ЗА 2020
  MX1   MX2   MX   MX85
1 Гоце Томовски - МК Гого 1 Димитар Манџуков - МК Гого 1 Зоран Каранфиловски - МК Мотори 1 Антонио Дамјановски - Хамачи Екстрим
2 Благојче Спировски - Ендуро Тим Водно 2 Васко Киров - Ноќни Волци 2 Даниел Јаневски - Мото Велес 2 Огнен Тодоров - МК Мотори
3 Слободан Ивчески - Сакамото 3 Андреја Каревски - СРТ Куманово 3 Ангелче Стојковски - Ендуро Тим Водно 3 Алексеј Стојковски - МК Мотори
  ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН ПО КЛУБОВИ
1 МК Гого - СКопје
2 МК Ендуро Тим Водно - Скопје
3 МК Мотори - Скопје
ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН - ШАМПИОНАТ ВО БРЗИНСКИ МОТОЦИКЛИЗАМ НА МАКЕДОНИЈА ЗА 2020
  F600   F1000
1 Христијан Бузалковски - 71 Тим 1 Слободан Ивчески - МК Сакамото
2 Димитар Димитров - МК Желки 2 Сашко Николов - МК Мотори
3 Благоја Мартиновски - Ендуро Тим Водно 3 Стојан Митов 
  ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН ПО КЛУБОВИ
1 МК 71 - Скопје
2 МК Сакамото - Скопје
3 МК Мотори - Скопје
ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН - ШАМПИОНАТ ВО ЕНДУРО НА МАКЕДОНИЈА ЗА 2020
  E1   E2   E3
1 Драган Ванов - МК Велес 1 Синиша Николоски -Мк Велес 1 Дејан Маркоски - Мк Драпачи
2 Денис Гареја-СТР Куманово 2 Марко Златановски -Ендуро Тим  2 Јове Иванов  -Мк Ендуро Тим Водно
3 Елвир Мемедов -Мк Велес 3 Милан Мишевски-СТР Куманово 3 Ангелче Стојковски -Ендуро Тим Водно
  ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН ПО КЛУБОВИ
1 МК Мото Велес
2 МК Драпачи
3 МК Ендуро Тим Водно

На церемонијата ќе бидат доделени и признанијата „Златна Кацига“ на тројца натпреварувачи за освоени три последователни титули во иста класа на Драган Ванов (Ендуро класа Е1), Гоце Томовски (Мотокрос, класа МХ1) и Христијан Станкович (Мотокрос, класа МХ2).

Би можело да ве интересира

Со новиот R 18 Transcontinental, BMW ја надополнува својата R 18 фамилија со т.н. голема американски турер. На овој модел се надоврзува и т.н. бобер, модел кој е именуван едноставно како R 18 B.

Кал Крачлоу ќе го замени возачот на Petronas Yamaha SRT, Франко Морбидели на двете трки во Австрија и следната во Велика Британија.

И покрај тоа што челниците на KTM во 2015 година најавија дека нема повеќе да прават супер брзи мотори кои припаѓаат на патеките а не на улиците, сепак еве демант, барем во некоја рака. 

Дани Педроса, сега тест возачот на Red Bull KTM Factory Racing за прв пат на патеката во Австрија ќе се појави со KTM RC16 во натпреварувачка конкуренција. 

Givi во својата богата понуда вклучи и универзално светло чија задача ќе биде да ја осветлува внатрешноста на вашиот куфер. 

Од чилеанскиот Каретера аустрал до украинските карпати, од канадските прерии до европските најпопуларни места за возење, глобалната мото заедница за прв пат се обедини и возеше, и виртуелно и физички, на првиот THE WORLD ADVENTURE WEEK организиран од страна на KTM и апликацијата Riser.

Реклами

Листа на мото настани

  • 30 Јули 2021 - 01 Август 2021
  • Мотодом Џинка
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.